Gibraltár – kúsok Anglicka na Pyrenejskom poloostrove

Gibraltár je zámorské územie na Pyrenejskom poloostrove, ktoré patrí Spojenému kráľovstvu. Na úplnom juhu Gibraltáru sa nachádza Europa point, odkiaľ je najbližšia trasa z Európy do Afriky.

Hranicu medzi Gibraltárom a Španielskom tvorí  letisko (ak sa nemýlim tak na Gibraltár sa lieta iba z Anglicka a z Maroka. Na hraniciach sa kontroluje, pretože nepatrí do Schengenu, takže treba občiansky/pas – a najlepšie je necestovať poobede keď končia v práci, takto sa dá vyhnúť hodinovým čakaniam na hraniciach).

Letisko je zároveň aj hlavnou križovatkou – čiže cesta a chodník pre chodcov tu križuje pristávaciu dráhu. (Letisko postavili na jedinom rovinatom mieste na Gibraltári a slúžilo ešte aj počas druhej svetovej vojny). Keď pristáva lietadlo, tak jednoducho na semafore naskočí červená, takže sa tu oplatí rešpektovať červenú :D.

Najznámejšou vecou na celom Gibraltári je Gibraltárska skala – The Rock (ktorá je že vraj dutá a nachádza sa v nej kopa jaskýň a tunelov z druhej svetovej vojny). Je vysoká okolo 420m a nachádzajú sa tam všelijaké atrakcie. Skala sa tiahne skoro od severu až po juh Gibraltáru. Celá skala je prírodná rezervácia.
Na vrchu žijú aj jedine voľne žijúce opice v Európe. (Opice sú pre každého záhada a nikto nevie odkiaľ sa tam pobrali. Najčastejšie sa hovoria dve veci. Prvá legenda hovorí, že opice – Makaky sa sem dostali z Maroka, cez tajný podmorský tunel, kt. spája Európu a Afriku. Druhá legenda hovorí, že tento druh opíc bol ohrozený a tak ich sem po druhej svetovej vojny priniesli).
Na vrch sa dá vyviesť s lanovkou (pešo to trvá asi dve a pol hodinky, preto väčšina ľudí ide hore lanovkou a dole pešo – cestou dole sa nachádzajú všetky atrakcie – tunel z druhej svetovej vojny, hrad, skywalk, most, výhliadky (isto treba ísť keď je pekné počasíčko, vtedy je nádherne vidieť Maroko), kopa ďalších pamiatok z druhej svetovej vojny, jaskyne,…

V skale sa nachádza viac ako 150 jaskýň.  Jaskyňa sv. Michala je najznámejšia a najnavštevovanejšia. Bola objavená náhodne a počas druhej svetovej vojny mala slúžiť ako nemocnica – nikdy ju však reálne potom nepoužívali ako nemocnicu. Teraz sú v nej svetelné efekty a konajú sa tu predstavenia baletu.

Inak Gibraltár je maličký a ak neplánujete zostať pri mori, tak deň – dva úplne stačia. Gibraltárska skala je asi na 6 hodín (ak chcete po ceste navštíviť aj pamiatky) a všetko ostatné v meste je blízko seba (Gibraltár má rozlohu 6,5 km²).
Parkovanie tam je hrozné a vôbec v ňom nemajú systém (turisti autá väčšinou nechávajú na hraniciach. To, že je niekde napísané free parking ešte neznamená že tam môžte parkovať – a aj keby ste zaplatili (čo vlastne nemáte kde, pretože tam nemajú parkovacie automaty), ešte stále neznamená, že tam môžte parkovať. (Parkovanie a aj veľa ďalších vecí tam nemajú vôbec premyslené).

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s