Zakynthos – typy na výlety

Na Zakynthose sa oplatí si požičať auto, keďže je ostrov maličký a autom sa ho dá pobehať veľmi jednoducho (ak toho plánujete stihnúť čo najviac, tak minimálne na tri dni si auto aj nechať).
Okrem najznámejších Navagio, Blue caves, Porto Vromi (kliknutím sem si môžeš o tom prečítať viac) a južného Zakynthosu (o južnom Zakynthose nájdeš viac TU) ostrov ponúka omnoho viac.

Hl. mesto Zakynthos (ktoré je zároveň aj jediným mestom), je maličké, no veľmi autentické mesto. Je tu kopa obchodov (je to hlavne o nákupoch) a ak je možnosť, treba ho zažiť aj počas dňa aj noci (v noci sa nám veľmi páčil prístav). Jednou z atrakcií je vyhliadka Bochali (je to vyhliadka na hlavné mesto, Laganas a zátoku).

img_2795

Na Západnom pobreží, neďaleko od seba, sú tri krásne zátoky – Korakonisi, Porto Roxa a Porto Limnionas. Všetky zátoky sú sformované medzi skalami a more tu je priezračné.

Taktiež na západnom pobreží je tradičná dedinka Exo Hora, kde sa nachádza najstarší olivovník na ostrove. Je to jedna z najtradičnejších dediniek na ostrove a jedna z mála miest, kde zopár budov  prežilo ničivé zemetrasenie z roku 1953. Dá sa tu veľmi super aj nakúpiť, je tu veľa lokálnych obchodíkov.
Blízko dedinky Exo Hora (smerom na pobrežie), sa nachádza Exo Hora Bay (a nachádza sa tu i niekoľko metrový kríž). Je odtiaľ panoramatický výhľad na more, na prírodu a je tu i reštaurácia.

Kláštor Panny Márie – Anafonitria je jedna z najstarších stavieb na ostrove. Pozostáva z niekoľkých budov a pochádza z 15. stor. Jedna z častí kláštora ktorá sa zachovala je pôvodná obranná veža – dnes zvonica. S kláštorom sa spájajú aj legendy o sv. Dionýzovi – patrónom ostrova. Posledné roky života prežil sv. Dionýz práve tu.  Vo vnútri kláštora sa nachádzajú maľby a uvádza sa, že kláštor má vďaka sv. Dionýzovi zázračné schopnosti (vraví sa, že kto si zapáli sviečku a niečo si praje, tak sa mu to splní). Kláštor bol počas sezóny otvorený denne do 14:00, takže pred tým ako sa tam vyberiete, treba radšej zistiť otváracie hodiny, pretože sa môžu meniť.

Veľmi známou oblasťou na party život je Laganas. Je to časť Zakynthosu (na juhu ostrova), kde to žije stále. Nám sa však Laganas absolútne nepáčil (takže sme tam ani nezostali na diskotéku). Je tam kopa teenagerov z Anglicka a vyzerá to tam veľmi zaujímavo. Ak by ste chceli zažiť nejakú party GR typu – tak medzi letoviskom Argasi a hl. mestom Zakynthos sa nachádza zopár klubov (väčšinou s gréckou hudbou a chodia sem viac domáci ako turisti).

Cameo Island (ostrov Cameo) je tiež veľmi populárny. Ostrov je v blízkosti Laganasu. Tento ostrov sa v minulosti odtrhol od pevniny. Teraz je s pevninou spojený s dreveným mostíkom a je v súkromnom vlastníctve, dá sa však navštíviť. Sú tam 2 bary s konajú sa tam väčšinou svadby.


Na západ slnka sa oplatí ísť pozrieť aj do oblasti Keri – je to síce veľmi komerčné, ale nádherné.
Okrem toho sa na Zakynthose nachádza aj zopár miest, kde vyrábajú olivový olej (dajú sa aj navštíviť, kde vám ukážu proces výroby olivového oleja) a taktiež rodinné podniky, ktoré vyrábajú víno (je tu typické víno Verdea, a taktiež sa niektoré dajú navštíviť –  poukazujú  vám proces, uskladnenie aj všetky stroje).

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s