Vasilikos – južný Zakynthos

Život v Grécku je v celku podobný tomu nášmu. Žiadne veľké kultúrne rozdiely, na Zakynthose si žijú svoj typický “ostrovný lajf”. Nikdy pred tým som sa na žiadnom ostrove nezdržala viac ako dva týždne, takže toto leto bola premiéra i pre mňa.
Zakynthos je “famous”  korytnačkami Caretta Caretta, ktoré tu kladú svoje vajíčka. Ak máš trochu šťastie, korytnačky uvidíš už hneď pri pristávaní z lietadla, pretože lietadlo pristáva nad Laganskou zátokou –  a to je práve miesto, kde sa vyskytuje najviac korytnačiek.
Aj keď je ostrov maličký, dostať sa z juhu na sever potrvá, a doprava môže byť niekedy dosť komplikovaná – úzke, kľukaté cestičky. Najväčší problém je, že autá parkujú na okrajoch ciest, takže dostať sa cez jednotlivé letoviská môže byť celkom “fun”. Navyše, na väčšine miest je povolená rýchlosť 30km/h (max. 50 km/h) takže je úplne normálne, keď  trasu 15 km prejdete za hodinu.
My sme bývali sme na juhu ostrova, na výbežku Vassilikos, ktorého pláže sú považované za  najkrajšie piesočnaté pláže z celého ostrova. Výbežok sa začína letoviskom Argasi (kde je kopa hotelov, obchodov, taviern).

Ako prechádzaš výbežkom Vassilikos, prvá zo známejších pláží je Dafni beach, od ktorej som čakala osobne viac a nepáčila sa mi. Je to tiež rezervácia, kde sa nachádzajú korytnačky a pláž sa neupravovala, iba bola ponechaná v naturálnom stave. Na druhej strane výbežku je pláž Porto Zoro a je to mooooooc mega plážička, kde si môžeš spraviť “natural spa”, pretože sa tam je prírodné liečivé bahno (ktoré ale nie je po celej pláži, musíš si ho vydriapať z určitého miesta.)

Jedna z najznámejších pláží na výbežku Vassilikos je Banana Beach. Je to široká piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora a vodnými atrakciami, barmi, reštauráciami a večer aj nejaká párty (by the way jediná pláž kde sa sem-tam dá vyblázniť vo vlnách, inak sú moc vlny na ostrove neni).  Je nepriamo prepojená s plážou Agios Nikolaos, kde je maličká kaplnka na skalách (ráno sa oplatí si privstať a pozrieť si východ slnka / alebo západ a často sa tam konajú i svadby). Slniečko vychádza presne medzi dvoma piliermi zvonca, takže to tam doslovne vyzerá ako z rozprávky.

Posledná pláž, ktorá stojí za spomenutie (moja najobľúbenejšia a najviac času sme boli práve tam), je pláž Gerakas, ktorá je na cípe výbežku Vassilikos. Blízko pláže sa nachádza i “nemocnica pre korytnačky”, kde sa dajú pozrieť aj 2-3 dňové korytnačky (a najlepšia časť je že ak poprosíš zamestnanca, dá ti ju aj do ruky).  Gerakas je tiež chránená pláž kvôli korytnačkám. Ak cestuješ v auguste – začiatkom septembra, je dosť možné, že zažiješ liahnutie korytnačiek. Korytnačky sa liahnu skoro nadránom, väčšinou pred východom slnka. Na plážiach kde sa liahnu korytnačky sú dobrovoľníci, ktorí zaznamenávajú hniezda, kontrolujú vajíčka, pomáhajú korytnačkám sa dostať do mora , atď… Na pláž však turistov púšťajú až od 07:00 (práve kvôli liahnutiu, lebo ľudia sú dosť crazy keď uvidia tieto mini tvoríky utekať do mora).

Celkovo je na ostrove  kopa maličkých zátok, ale tieto štyri sú tie, ktoré sú must see čo sa týka juhu ostrova.

img_5046img_4581img_2963img_4800-1img_3070img_5047-1img_4807

img_5321img_5322img_5363.jpgimg_5365img_5325

img_4964.jpgimg_4982img_4969img_4975img_5051

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s