Zbal kufre, ideme na Zakynthos

img_5743

Grécky ostrov Zakynthos je súčasťou  Iónskych ostrovov (Iónske ostrovy sú skupina 5 veľkých Korfu, Leukas, Ithaké, Kefallónia, Zakynthos a asi 35 menších ostrovov v Iónskom mori). Zakynthos je najjužnejšia časť tohto súostrovia. Ostrov je asi 50 km dlhý a 20 km široký a žije tu okolo 40 000 obyvateľov (počas leta a sezóny počet ľudí na ostrove presiahne 100 000).  Hlavné a jediné mesto je Zakynthos, okrem toho sa tu nachádza veľa dediniek.

“Kalimera”, čo znamená v preklade “dobré ráno”, používajú do 12:00. Po druhej hodine poobede sa Gréci zdravia pozdravom “Kalispera” – “Dobrý večer”. Taktiež prvý deň v mesiaci si zaželajú “Kalomina” – čím si prajú “pekný mesiac”.

Ak Zakynthos navštívite a precestujete si ho (najlepšie skútrami alebo autom), zistíte, že na to aký je malý, je veľmi rozmanitý. Severozápad je hornatý, dostať sa tam dá iba autom, autobus tade nepremáva.
V centrálnej oblasti je rovina, kde pestujú hlavne olivy, vinič, citrusy a figy. Na ostrove sa nachádza vyše 2 miliónov olivovníkov a každá rodina vlastní minimálne jeden olivový sad. Vyrába sa tu kvalitné, tradičné, biele víno – Verdea (jej názov pochádza z taliančiny) a taká zaujímavosť – víno tu objednávajú na kilá, nie na litre. Okrem toho tu ešte vyrábajú olivový olej – aj s rôznymi príchuťami ako pomaranč, cesnak či citrón.

V roku 1953 zasiahol Zakynthos ničivé zemetrasenie. Ostrov bol zdevastovaný, najviac domov sa zachovalo na severe, pretože boli postavené z kameňa. Taktiež každoročne cez leto Zakynthos zasiahnu požiare – hlavne na severe, kde sú stopy požiarov značne viditeľné.

Skoro všetci Zakynthočania pracujú cez leto v turizme – robia autobusárov, vlastnia ubytovacie zariadenia, minimarkety, pracujú na ľodi… Cez zimu zbierajú olivy a pripravujú sa na ďalšiu sezónu.

Unikátom Zakynthosu je korytnačka vzácneho druhu – kareta (Caretta Caretta). Korytnačky sa pravidelne vracajú do zátoky na juh ostrova, kde kladú vajíčka. Pláže, kde sú vajíčka sú zatvorené a strážené od západu po východ slnka. Hlavným dôvodom je, aby ľudia nezmiatli korytnačky. Korytnačky sa orientujú podľa svetla mesiaca a umelé osvetlenie od turistov by ich mohlo pomýliť. Hrady z piesku je nutné po západe slnka zbúrať, aby mali korytnačky bezpečný vstup do mora. Korytnačky v podstate vládnu tomuto ostrovu a kvôli nim sa upravuje i letový poriadok. Keďže sa letisko nachádza neďaleko zátoky Laganas (tam je ich najväčší výskyt), pristávať alebo odlietať z ostrova sa smie iba do 22:00 a cca do 05:00 ráno tu nepristane žiadne väčšie lietadlo.  Dospelá kareta váži okolo 150 kíl a meria jeden meter.

img_3065IMG_5388tljb8460.jpgeozke7931.jpg

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s