Key West a limetky

Neoficiálno – oficiálne Konžská Republika, ako sa domáci na Key Weste prezývajú, patrí pod Floridu. Oficiálne neexistujú, neoficiálne majú svoju vlajku aj predstaviteľa.  Na Key Weste nájdeš najjužnejší bod USA, najjužnejšiu reštauráciu, dom, hotel, tetovacie štúdio aj najjužnejšiu cukráreň, v ktorom je možné si dať známy “lime pie” – čiže limetkový koláč, ktorý je pre Key West typický tak ako pre nás bryndzové halušky a kofola. Veľa turistov sem prichádza iba kvôli tomu, aby si mohli dať koláč (šialané, nie???). Domáci tu dokonca organizujú aj “Key West lime pie tour” – čo znamená, že počas celého dňa chodíš z jednej cukrárne do druhej a chutnáš rôzne druhy limetkových koláčov. (Limetky sa vo veľkom dovážajú, hlavne z Mexika.)

Ostrov je veľký asi 6×3 km. Na celom ostrove je jedno jediné mesto, ktoré sa ale ťahá po celom ostrove. Na jednotlivé ostrovy, ktoré patria k Floride sa dá dostať buď výletnou loďou alebo po dialnici “Overseas highway” , ktorá prechádza cez všetky ostrovy. “Overseas highway” má dĺžku 204 kilometrov, prechádza cez pevninu aj umelo vytvorené mosty v strede mora (najdlhší most sa volá “Seven miles bridge”).

Zaujímavosti

1. Po celom Key Weste pobehujú sliepky. Iba tak po ulici.

2. Dá sa rezervovať výlet autobusom, ktorý ťa prevedie celým ostrovom, vystúpiš kde chceš, stráviš na mieste koľko chceš a potom znova nastúpiš do autobusu. A keďže je ostrov malý, vieš si ho prejsť aj bicyklom.

3. Známa značka “90 miles to Cuba” je must (a samozrejme aj fotka pri tom). Na fotku tam stojí rad asi na pol hodinu, inak pohoda jahoda.

4. Dom Ernesta Hemingway-a sa dá navštíviť. Vytvorili z neho múzeum aj s malou botanickou záhradou. (A je tam neskutočne veľa mačiek. Tiež sme sa dozvedeli že to bol prvý dom s bazénom a tečúcou vodou).

5. Key West je bližšie ku Kube ako k Miami.

6. Na Key Weste ešte nikdy nemrzlo (že vraj najnižšia nameraná teplota bola 5°C)

7. Často som mala pocit že sa prechádzame v nejakej rozprávke. Námestie aj celé mesto je plné sôch a rozprávkových bytostí, postavičiek.

8. Duwal Street je známa ako “najdlhšia ulica sveta”, pretože sa ťahá od pobrežia k pobrežiu (cez celý ostrov). Je tu mnoho barov a reštaurácií.

img_0674

img_0192.jpg

img_0280.jpg

img_0292.jpg

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s