Práca au-pair – Q&A

Minulý rok som strávila dva mesiace v Barcelona ako au-pair. Ak by ťa tento job zaujímal a chcela by si vycestovať do zahraničia, žiť v hostiteľskej rodine a proste by si chcela vyskúšať život v zahraničí – prečítaj si zopár typov.

Ako sa k práci au-pair dostať?

Ja som sa k tomu dostala cez internet. Osobne som nepoznala nikoho, kto by au-pairku robil, čítala som si však o tom veľa na internete. Veľa dievčat opisuje svoje skúsenosti. Rodinu som si hľadala cez stránku aupairworld. Na stránku sa musíš zaregistrovať, je to zadarmo, založíš si profil, nahráš zopár fotiek, napíšeš dačo o sebe. Na stránke sú zaregistrované aj rodiny, ktoré au-pair hľadajú. Funguje to ako taká zoznamka. Aj rodiny majú svoj profil, fotky a niečo o sebe.

Kto môže robiť au-pairku?

Hocikto ak máš nad 18 rokov. Nezáleží či si chlapec alebo dievča. Hlavné je aby si bol otvorený, zodpovedný, trošku kreatívny a prispôsobivý (Nikdy sa nikto nebude prispôsobovať tebe. Ty sa musíš prispôsobiť rodine. A samozrejme je to aj o kompromisoch). Vo väčšine prípadov sa vyžaduje vodičák.

Prečo Španielsko?

Chcela som ísť do Španielska kvôli tomu, že som sa na strednej učila španielčinu a vedela som, že aj na výške budem mať španinu. Pôvodne som sa chcela do toho trochu dostať- čo mi ale nakoniec nevyšlo, pretože som išla do Katalánska, kde sa hovorí po katalánsky a ja som nič nerozumela 😀
Krajinu si ale samozrejme môžeš vybrať akú chceš.

Nie je to nebezpečné ísť bývať k niekomu cudziemu?

Vždy je tam nejaký risk, pretože nevieš k akej rodine sa dostaneš. Rodinu spoznávaš cez internet, najprv si píšete e-maily, potom si zopár krát skypujete. Aj keď sa ti cez internet zdá, že je rodina super, realita môže byť úplne iná. Či si s rodinou sadneš sa dozvieš ak keď k nim prídeš. Práve pre toto som si kupovala iba jednosmernú letenku. Ak by som si s rodinou nerozumela, prišla by som domov.

A takýto bol prvý deň…

U mňa to bolo trošku hektické, pretože deň pred odletom do Barcelony som sa vrátila z USA. Španielska rodina o tom vedela, takže chápali, že som unavená. Inak, na letisko pre mňa prišiel host-dad a zobral ma “domov”. Boli neskutočne milí od prvého dňa, hneď mi všetko poukazovali, cítila som sa naozaj ako doma. Keď pracuješ ako au-pairka, máš vlastnú izbu a žiješ s nimi ako člen rodiny, takže je dôležité, aby si sa aj ty v rodine cítila dobre.

Koľko hodín za týždeň pracuješ?

Je to väčšinou 8 hodín (a niekedy viac) 5-6 krát do týždňa. Závisí to však na rodine. Ja som pracovala 3,5 dňa a 3,5 dňa som mala voľno. Neišlo im o to, aby som s deťmi bola vkuse, a cez víkendy to odo mňa nechceli ani raz.

Platia ti za to?

Áno, rodina ti za to platí. Hlavne je dôležité komunikovať a dohodnúť sa na tom ešte pred tým ako tam odídeš. Ak ideš do EU a bez agentúry, skoro nikdy nemáš zmluvu. Ak pôjdeš s agentúrou, tak máš vystavenú zmluvu a všetko by si v nej mala mať uvedené.
Je to u každej rodiny inak, ale ja som dostala aj auto (pretože som nosila ráno decká do školy), telefón aj španielsku sim-kartu (čo mi platila rodina), a platili mi aj poistenie na auto.

A ako to je s agentúrami…

Existujú aj agentúry. Do EU je podľa mňa lepšie ísť bez agentúry, pretože si vyberieš rodinu, ktorá tebe najviac vyhovuje. Ak chceš ísť do USA, chodí sa s agentúrou. Tam je proces trošku zložitejší. Agentúre zaplatíš poplatok, potrebuješ víza, kopu papierov, poistenie, atď..

Prečo robiť au-pairku?

Pretože žiješ naozaj ako člen rodiny, spoznáš krajinu nie iba ako turista, spoznáš ich zvyky, tradície, prežiješ s nimi sviatky, oslavy, naučíš sa veľa nového a precvičíš si jazyk.

A o tom, ako vyzerá bežný deň au-pairky, vám popíšem v nasledujúcom článku. :).

 

Jedna myšlienka na “Práca au-pair – Q&A

  1. Spätné upozornenie: Bežný deň au-pair – Catch Nemo

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s