Maroko – 20 typov pred vycestovaním

Maroko je ťažké si predstaviť, pretože je neskutočne rozmanitá krajina. Kým my sme so sebou mali zbalené aj plavky, stretli sme Slovákov, ktorí prišli do Maroka lyžovať (teda väčšina sa prišla lyžovať).

Ak Maroko plánujete navštíviť čoskoro, zopár typov Vám môže pomôcť 🙂

1. My sme do Maroka išli vo februári. Nabudúce by som išla v apríli – máji. Väčšinou hotely ani marocké domy kúrenie nemajú (iba tie tip-top majú), takže ak je vonku +7 °C, tak vnútri tiež nie je viac. Ešte k tomu je dosť vlhko. My sme spali v svetroch, niekedy aj v čiapke a v noci som sa budila na to, že sa klepem od zimy.

2.Vedeli sme, že v južných krajinách kúrenie nebýva, tak sme si ešte z domu z auto lekárničky  zobrali izolačnú fóliu na noc.

3. Pri prílete a odlete je potrebné vypísať formulár. Musí sa tam vypísať aj hotel, kde plánujete prespať. My sme hotel nemali a na sekundu sme sa zľakli, že čo teraz. Nakoniec sme otvorili internet a napísali prvý hotel v Marrakechi, čo nám vyhodilo.

4. Prvý krát sa mi stalo, že pri odlete domov nám neakceptovali elektronickú letenku. Otočia ťa a pošlú ťa na druhý koniec letiska na check-in, kde ti zamestnanci ručne vypíšu letenku. Odporúčam si je teda buď hneď vytlačiť ešte doma, alebo prísť v predstihu, aby ste nemuseli chaosiť a stresovať, že nestihnete let.

5.Z letiska chodí do mesta autobus (za 3 eurá), ak však nenastúpite do prvého taxíku priamo ako vyjdete z letiska ale prejdete 100 metrov, taxík vyjde rovnako ako bus.

6.Hneď po prílete sme si kúpili marockú sim kartu (karta stojí cca 2 eurá a za 2 eurá si dobiješ kredit, internet ti stačí na dva týždne). Sim karta sa dá kúpiť buď priamo na letisku alebo v meste v novinovom stánku.

7.  Určite si ubytuj v typickom, marockom dome – Riád (majú autentickú atmošku, v hoteloch môžeš bývať hocikedy a hocikde 🙂 Sú neskutočné.

8. Voda z vodovodu nie je pitná

9. Na trhu zjednávaj, zjednávaj a zjednávaj.

10.Na trhoch (hlavne v Marrakechi) si treba dávať pozor, čo fotíš. Na námestí sú opice, kobry, čudne naobliekaní ľudia, ktorí za tebou prídu s tým, že chcú od teba peniaze, lebo ťa videli, že si si ich fotil.

11.Tiež sa ti môže stať, že za tebou budú behať zahalené ženy a nakreslia ti na ruku hennu, aj keď nechceš. Potom si vypýtajú peniaze (ľudia v turistických mestách ako Marrakech vedia byť dosť nepríjemní, a my sme na nich skoro stále používali vetičku, že zavoláme teda policajtov – čo vždy pomohlo).

12. Keď nejaký domáci uvidí že si turista, povie ti, že ta zoberie na super miesta v meste. Najprv to vyzerá nevinne, no po pár hodinách ti povie že je koniec prehliadky a vypýta si od teba peniaze. My sme o týchto veciach vedeli, ale aj tak sme sa nechali akože “zlákať” chlapíkom, pretože sme chceli vidieť aj nejaké menej turistické miesta Marrakechu. (Je hlavne super vedieť, že sa tam toto robí a aj takto sa snažia na turistoch zarobiť, pretože keď si od teba vypýtajú tridsať eur na hodinku – dve na osobu, tak vieš ako zareagovať.(určite im toľko nedávaj)

13.Nočný život v Marrakechi na trhu musíš zažiť. (trhy v Maroku sa volajú Souk)

14.Ak nechceš cestovať lokálnym autobusom, majú dve spoločnosti pre turistov – Supratours a CTM (necestovali sme ani jedným, takže okrem toho že existujú o nich nič neviem)

15.Zásuvky sú rovnaké ako u nás.

16.Majú na veľa miestach koberce. Keď vstupuješ na koberec je potrebné sa vyzuť. V moslimskej kultúre sa na koberec s topánkami nevstupuje.

17.Sú mešity, do kt. nemoslimovia majú vstup zakázaný (takže je ťažšie navštíviť mešity).

18.  Maroko je obrovské, ak ho chceš celé precestovať na jeden šup, choď tam na dva týždne. Všade je niečo vidieť, od severu až na juh.

19. Aj keď je každé mesto odlišné, jedno majú spoločné – sú ako labyrint, ľahko sa dá stratiť.

20.  Ak budeš mať možnosť určite si skombinuj lety, prileť do jedného mesta a odleť z druhého. Uvidíš viac z Maroka. A určite nezostaň iba v jednom meste celý svoj pobyt.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s