Maroko – 20 typov pred vycestovaním

Maroko je ťažké si predstaviť, pretože je neskutočne rozmanitá krajina. Kým my sme so sebou mali zbalené aj plavky, stretli sme Slovákov, ktorí prišli do Maroka lyžovať. Inak, určite odporúčam si túto krajinu napísať na svoj bucket list 🙂

Ak Maroko plánujete navštíviť čoskoro, zopár typov Vám môže pomôcť 🙂

1. My sme do Maroka išli vo februári. Nabudúce by som išla v apríli – máji. Väčšinou hotely ani marocké domy kúrenie nemajú (iba tie tip-top majú), takže ak je vonku +7 °C, tak vnútri tiež nie je viac. Ešte k tomu je dosť vlhko. My sme spali v svetroch, niekedy aj v čiapke a v noci som sa budila na to, že sa klepem od zimy.

2.Vedeli sme, že v južných krajinách kúrenie nebýva, tak sme si ešte z domu z auto lekárničky  zobrali izolačnú fóliu na noc.

3. Pri prílete a odlete nezabudni vypísať formulár!! Nájdeš ho na letisku.

4. Prvý krát sa mi stalo, že pri odlete domov nám neakceptovali elektronickú letenku. Otočia ťa a pošlú ťa na druhý koniec letiska na check-in, aby ti zamestnanci  RUČNE VYPÍSALI LETENKU. Odporúčam si je teda buď hneď vytlačiť, alebo prísť v predstihu, aby ste nemuseli chaosiť a stresovať.

5.Z letiska chodí do mesta autobus (za 3 eurá), ak však nenastúpite do prvého taxíku priamo ako vyjdete z letiska ale prejdete 100 metrov, taxík vyjde rovnako ako bus.

6.Hneď po prílete sme si kúpili marockú sim kartu (karta stojí cca 2 eurá a za 2 eurá si dobyješ kredit, internet ti stačí na dva týždne). Sim karta sa dá kúpiť buď priamo na letisku alebo v meste v novinovom stánku. (inak minieš majland na internet)

7.  Určite si ubytuj v typickom, marockom dome – Riád (a nie v hotely!). Sú neskutočné.

8. Voda z vodovodu nie je pitná!(Zato máš možnosť si vychutnať čerstvé ovocné štavy, ktoré tam stoja cca 0,50 eur.)

9. Na trhu zjednávaj, zjednávaj a zjednávaj.

10.Na trhoch (hlavne v Marrakechi) si treba dávať pozor, čo fotíš. Na námestí sú opice, kobry, čudne naobliekaní ľudia, ktorí za tebou prídu s tým, že chcú od teba peniaze, lebo ťa videli, že si si ich fotil.

11.Tiež sa ti môže stať, že za tebou budú behať zahalené ženy a nakreslia ti na ruku hennu, aj keď nechceš. Potom si vypýtajú peniaze (najprv ti zatrepú sumu že 30 eur, povedz im že im dáš euro alebo nič a odíď. :D)

12. Keď nejaký domáci uvidí že si turista, povie ti, že ta zoberie na super miesta v meste. Najprv to vyzerá nevinne, no po pár hodinách ti povie že je koniec prehliadky a vypýta si od teba peniaze. My sme o týchto veciach vedeli, len si treba dávať pozor ak nechceš minúť extra 10 – 15 eur za dve hodiny (určite im toľko nedávaj, my sme im nechávali 2 – 3 eurá a odišli sme) . Na druhej strane, ukážu ti časti kam turisti nechodia. Takže je to na tebe.

13.Nočný život v Marrakechi na trhu musíš zažiť. (trhy v Maroku sa volajú Souk)

14.Ak nechceš cestovať lokálnym autobusom, majú dve spoločnosti pre turistov – Supratours a CTM (necestovali sme ani jedným, takže okrem toho že existujú o nich nič neviem)

15.Zásuvky sú rovnaké ako u nás.

16.Majú na veľa miestach koberce. Keď vstupuješ na koberec, vyzuj sa. V moslimskej kultúre sa na koberec s topánkami nevstupuje.

17.Do viacerých mešít nemoslimovia majú vstup zakázaný (takže je ťažšie navštíviť mešity)

18.  Maroko je obrovské, ak ho chceš celé precestovať na jeden šup, choď tam na dva týždne. Všade je niečo vidieť, od severu až na juh.

19. Aj keď je každé mesto odlišné, jedno majú spoločné – sú ako labyrint, ľahko sa dá stratiť 😀.

20.  Ak budeš mať možnosť určite si skombinuj lety, prileť do jedného mesta a odleť z druhého. Uvidíš viac z Maroka. A určite nezostaň iba v jednom meste celý svoj pobyt.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s