Kempovanie na púšti

Pred tým ako nás zobrali do púšte sme sa zastavili v nomádskej dedinke. Jeden člen rodiny zostane na púšti so zvieratami aj cez zimu, ostatní sa vrátia do dediny, na Sahare je cez zimu dosť zima. Na dedine ženy tkajú koberce, deky, kabáty. V Maroku je každých 100 kilometrov iné počasie. Toto bol náš tretí deň, zažili sme už slnko, dážď, sneh a tu na dedine kvitli stromy a rastliny. Zlaté, tuším prichádza jar.

Ženy perú v potokoch a po dedine behajú deti, snažia sa niečo vyžobrať od turistov. Navštívili sme jednu rodinku, ktorá sa živila predajom kobercov. Žena tkala koberce od rána do večera, rôznych veľkostí a farieb.

20180207_082901.jpg20180207_103005.jpg

20180207_110216.jpg

Podvečer sme sa konečne dostali na púšť. Šofér nás vyložil v dedinke Merzouga, ktorá je na púšti. Tam nás nasadili na dromedáre! (Už sme o niečo múdrejší, chalani čo bývali na púšti vraveli, že ťavy nemajú. Majú jednohrbé ťavy, takže sú to dromedáre. Ťavy mali až o 20km ďalej pri Alžírskych hraniciach – dokonca biele ťavy). Hodinu a pol sme sa na nich viezli až kým sme došli na kempovacie miesto. Na mieste boli do kruhu rozložené stany, to je vše. (Voda tam nebola, takže žiadne umývanie si zubov, rúk alebo tváre, na to sme si museli počkať až na ďalšie ráno).

Berberi, ako nazývajú obyvateľov púšte, nás večer oboznamovali s ich kultúrou. Je celkom sranda vidieť, že ešte existujú deti, ktoré sa po večeroch zabávajú vtipmi a hudbou, bez internetu. (Ukázali nám, na ktorej púštnej dune je možné chytiť ako taký signál, radšej sme to ale neriskovali :D). Tiež je celkom sranda, že väčšina detí do školy nikdy nechodila, ovládajú však 5-6 jazykov (berberčina, anglina, francúzština, španielčina, arabčina a niektorí aj taliančinu). Naučili sa od turistov. V púšti sa orientujú podľa hviezd, mesiaca, slnka a vetra. Ani jeden z ich nebol ešte mimo Maroka (niektorí ani nevyšli z púšte a svojej dediny).

V noci bola v stanoch neskutočná zima, my sme si brali z domu izolačnú fóliu z auto-lekárničky, tým sme sa zachraňovali celý týždeň. Boli sme zakryté 5 dekami, spali sme v bundách a čiapkach, no aj tak sme sa budili každú pol hodinu na to, že sa trasieme od zimy. V tú noc mohlo byť vonku maximálne 5°C, ale za zážitok to stálo :D. (A krajšiu nočnú oblohu som snáď ešte v živote nevidela).

Ráno sme vstávali o piatej, bola ešte tma, ale išli sme na ťavách naspäť do dedinky, aby sme videli ako vychádza slnko nad púšťou. ❤

20180208_070754.jpg

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s