Po dvoch rokoch aj Berlín / Two years later in Berlin

Pred dvomi rokmi Londýn, teraz Berlín. So spolužiačkou Lenkou, s ktorou sme sa spoznali na strednej, teraz chodíme na tú istú vysokú, obe sme vynechali rok školy, radi cestujeme, iba náhodne máme 90% vecí podobných (alebo rovnakých), iba tak náhodne povieme to isté v tom istom čase – už sa na tom iba smejeme, lebo tak čo iné nám zostáva, a asi iba tak náhodne máme takmer identické názory skoro stále. Svet je zaujímavý. Hlavne v Berlíne.

Zhodli sme sa (ako ináč), že Berlín je jedno z najdivnejších miest kde sme kedy boli. Počas troch dní sme videli a sa nám stalo veľmi veľa divných vecí, ohľadom ľudí. A áno, vieme, Berlín je veľký a má skoro toľko obyvateľov čo celé Slovensko, no aj tak. A plus, ani v jednom meste sme nevideli ešte toľko reštaurácii a kaviarní ako tu :D. Všade jedlo.

Ja som sa hlavne tešila na nemčinu, páči sa mi ich jazyk. Okrem španielčiny som tam však nič iné nepočula, čo mi prišlo dosť divné a nechápala som prečo je celé Španielsko alebo Latinská Amerika v Berlíne – dokonca aj predavačky v obchode sa medzi sebou rozprávali po španielsky.

Aby sme dali však dačo optimizmu do toho, majú superské múzeá (je ich tam okolo 170). Berlín nám prišiel taký dosť náučný typ mesta, kde sa ideš hlavne niečo naučiť a nie iba obzerať pamiatky. Niektoré múzeá sú fakt obrovské a prepracované, kde sa dá stráviť aj polovica dňa. Ak si niekto chce naozaj celý Berlín a väčšinu pamiatok preštudovať, tri ani štyri dni nestačia.

Prečo majú sochy medveďov po celom Berlíne?

Všade sme videli sochy medveďov a po dvoch dňoch sme sa dozvedeli, prečo to tak vôbec je, a že to má ja trošku hlbší význam ako “aké zlaté”. Začalo to umeleckou udalosťou v Berlíne v roku 2001. V tom istom roku, v priebehu nasledujúcich týždňov, bolo vytvorených a namaľovaných viac ako 100 medveďov, ktoré boli potom rozložené a prezentované po celom Berlíne. Každý medveď je unikátne namaľovaný a práve vďaka tomu mal tento projekt tak veľký úspech. Medvede stoja na nohách s rukami vztýčenými nahor. Keby ich dáme všetky dokopy, tak by sa všetky medvede držali za ruky v kruhu. Medvede symbolizujú jednotlivé krajiny ktoré sú súčasťou Organizácie Spojených národov. Každý medveď symbolizuje jednu členskú krajinu OSN. Medvedíky cestujú po celom svete a podporujú medzinárodné porozumenie a toleranciu. (Pekná myšlienka, nie? :). ■

Two years ago in London, now in Berlin. With my classmate Lenka, we met on high school, now we study on the same university, we both took a gap year before university, we like to travel, we have similar (or indentical) stuff,  we just accidentaly say the same thing in the same time, and just accidentaly have the same opinion almost about everything. The world is interesting. Especially in Berlin.

We agreed (of course we did), that Berlin is the weirdest city we have ever been to. We saw a lot of creepy things, and met a lot of interesting people – I mean interesting not in the best way. Yes, we know, Berlin is huge, it has almost as many inhabitans as Slovakia, but still. And by the way, we have never seen as many restaurants in any other city. There are restaurants and coffee shops everywhere.

I was excited to listen to some German, I like the language, but all I heard was Spanish everywhere. I didn´t get why there were so man Spanish people, even the shop assistants spoke in Spanish.

BUT. It´s time to get a bit optimistic now. They have super cool museums (they have around 170 museums in Berlin). Berlin is a kind of city where you can learn a lot. You don´t only go sightseeing, Some of the museums are really big, it takes several hours to get through them. If you really want to see and explore Berlin, three or four days won´t be enough.

Why do they have statues of bears all over Berlin?

We saw bear statues everywhere and it took us two days to find out, that it has a deeper meaning than just “how cute”.  It started with an artistic event in Berlin back in 2001. The following weeks in the same year, more than 100 bears were created and painted. They were presented all over Berlin. Each of the bears is very unique and painted differently. This is the reason, why this project was a huge success. The bears stand on two legs and hold their hands up towards the sky. If we put all the bears next to each other, they would hold hands and create a circle. The bears symbolize the member countries of the United Nations. Each of the bears symbolize a different member country. Nowdays, they travel around the world and promote tolerance and international understanding. (Isn´t this a nice idea? :). ■

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s