Berlín a sochy medveďov

S kamarátkou sme sa zhodli, že  Berlín je jedno z najdivnejších miest kde sme kedy boli. Okrem toho, má skoro toľko obyvateľov čo celé Slovensko a ani v jednom meste sme nevideli ešte toľko reštaurácii a kaviarní ako tu. Všade jedlo.

Ja som sa hlavne tešila na nemčinu, páči sa mi ich jazyk. Okrem španielčiny som tam skoro nič iné nepočula (čo mi prišlo dosť divné a nechápala som, dokonca aj predavačky v obchode sa medzi sebou rozprávali po španielsky)

Majú však superské múzeá (je ich tam okolo 170). Berlín nám prišiel taký dosť náučný typ mesta, kde sa ideš hlavne niečo naučiť a nie iba obzerať pamiatky. Niektoré múzeá sú fakt obrovské a prepracované, kde sa dá stráviť aj polovica dňa. Ak si niekto chce naozaj celý Berlín a väčšinu pamiatok preštudovať, tri ani štyri dni nestačia.

Prečo majú sochy medveďov po celom Berlíne?

Všade sme videli sochy medveďov a po dvoch dňoch sme sa dozvedeli, prečo tomu tak  je, a že to má ja trošku hlbší význam ako “aké zlaté”. Začalo to umeleckou udalosťou v Berlíne v roku 2001. V tom istom roku, v priebehu nasledujúcich týždňov, bolo vytvorených a namaľovaných viac ako 100 medveďov, ktoré boli potom rozložené a prezentované po celom Berlíne. Každý medveď je unikátny a sú inak pomaľované a práve vďaka tomu mal tento projekt tak veľký úspech. Medvede stoja na nohách s rukami vztýčenými nahor. Keby ich dáme všetky dokopy, tak by sa všetky medvede držali za ruky v kruhu. Medvede symbolizujú jednotlivé krajiny ktoré sú súčasťou Organizácie Spojených národov. Každý medveď symbolizuje jednu členskú krajinu OSN. Medvedíky cestujú po celom svete a podporujú medzinárodné porozumenie a toleranciu. (Pekná myšlienka, nie? :).

 

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s