Po dvoch rokoch aj Berlín

Pred dvomi rokmi Londýn, teraz Berlín. So spolužiačkou Lenkou, s ktorou sme sa spoznali na strednej, teraz chodíme na tú istú vysokú, obe sme vynechali rok školy, radi cestujeme, iba náhodne máme 90% vecí podobných (alebo rovnakých), iba tak náhodne povieme to isté v tom istom čase – už sa na tom iba smejeme, lebo tak čo iné nám zostáva, a asi iba tak náhodne máme takmer identické názory skoro stále. Svet je zaujímavý. Hlavne v Berlíne.

Zhodli sme sa (ako ináč), že Berlín je jedno z najdivnejších miest kde sme kedy boli. Počas troch dní sme videli a sa nám stalo veľmi veľa divných vecí, ohľadom ľudí. A áno, vieme, Berlín je veľký a má skoro toľko obyvateľov čo celé Slovensko, no aj tak. A plus, ani v jednom meste sme nevideli ešte toľko reštaurácii a kaviarní ako tu :D. Všade jedlo.

Ja som sa hlavne tešila na nemčinu, páči sa mi ich jazyk. Okrem španielčiny som tam však nič iné nepočula, čo mi prišlo dosť divné a nechápala som prečo je celé Španielsko alebo Latinská Amerika v Berlíne – dokonca aj predavačky v obchode sa medzi sebou rozprávali po španielsky.

Aby sme dali však dačo optimizmu do toho, majú superské múzeá (je ich tam okolo 170). Berlín nám prišiel taký dosť náučný typ mesta, kde sa ideš hlavne niečo naučiť a nie iba obzerať pamiatky. Niektoré múzeá sú fakt obrovské a prepracované, kde sa dá stráviť aj polovica dňa. Ak si niekto chce naozaj celý Berlín a väčšinu pamiatok preštudovať, tri ani štyri dni nestačia.

Prečo majú sochy medveďov po celom Berlíne?

Všade sme videli sochy medveďov a po dvoch dňoch sme sa dozvedeli, prečo to tak vôbec je, a že to má ja trošku hlbší význam ako “aké zlaté”. Začalo to umeleckou udalosťou v Berlíne v roku 2001. V tom istom roku, v priebehu nasledujúcich týždňov, bolo vytvorených a namaľovaných viac ako 100 medveďov, ktoré boli potom rozložené a prezentované po celom Berlíne. Každý medveď je unikátne namaľovaný a práve vďaka tomu mal tento projekt tak veľký úspech. Medvede stoja na nohách s rukami vztýčenými nahor. Keby ich dáme všetky dokopy, tak by sa všetky medvede držali za ruky v kruhu. Medvede symbolizujú jednotlivé krajiny ktoré sú súčasťou Organizácie Spojených národov. Každý medveď symbolizuje jednu členskú krajinu OSN. Medvedíky cestujú po celom svete a podporujú medzinárodné porozumenie a toleranciu. (Pekná myšlienka, nie? :). ■

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s