Januárové potulky Gréckom

καλημέρα! (po našom “kalimera” a dobré ráááánko)

Grécko je srdcovka hlavne cez leto, ja som v GR bola naposledy pred rokmi, tak sme vymenili zasnežené Slovensko za pár dní jari.  Za parťáčku som mala sestru a ani jedna z nás ešte v Aténach nikdy nebola. Letenky boli vianočný darček pre sestru a neviem teraz, kto sa z toho tešil viac, či ja alebo ona 😀

Atény nie sú veľké, je to mestečko plné malých reštaurácií, kaviarní, obchodov, trhov a parkov. Podľa mňa, ak ti prechádzanie sa nerobí problém, tak celé Atény vieš obehať pešo, väčšina pamiatok je blízko seba. Ak nie, majú skvelé metro spojenie po celom meste (aj von z mesta). Na Atény ti v pohode stačia tri dni. Čo je ešte celkom cool, ak ideš na dlhšie, z prístavu Pireaus (ide tam metro z centra Atén) je možné si zakúpiť výlet loďou na okolité ostrovčeky.

Nám počasie našťastie vyšlo a mali sme tak príjemných 15 °C každý deň. Na čeknutie pamiatok je to tak akurát (teda aspoň pre nás to bolo OK, cez leto by to bola horúčava :D)

A ešte nejaké funny, malé, rozdielne vecičky:

  • V kaviarni ti prinesú účet hneď s nápojmi. Ak si objednáš ešte niečo po tom, tak ti prinesú ďalší účet. V skratke, dostaneš toľko bločkov, koľkokrát si niečo objednáš.
  • Niektoré múzeá a pamiatky sú otvorené iba do 14:30 a sú dni, kedy sú ani neni otvorené (väčšinou pondelky a taktiež štátne sviatky). Radšej si to naštudujte pred tým ako do Atén pôjdete, na internete je všetko rozpísané :).
  •  Neviem či v Aténach kontrolujú metro a dopravu, mala som ale pocit že si lístky nikto nekupuje – brány na metro sú všade rozčapené a nikto to tam nekontroluje, NIKDE. Ak s týmto máte niekto inú skúsenosť, tak mi dajte prosím vedieť, lebo nechápem systém 😀
  • V Aténach je len jedno letisko, takže aj Ryanair z Bratisky lieta na hlavné letisko. Letisko je z centra asi takých 45 minút, do centra sa dá dostať autobusom (na Syntagma Square – čo je úplné centrum, sa dostanete autobusom X95, chodí každých 15-20 minút, aj v noci, stále, každý deň, 24/7.. ), alebo aj metrom (ak sa chcete vyhnúť taxíkom).
  • Ako všade – určite si zober študentskú kartičku so sebou, máš totižto väčšinu pamiatok zadarmo. (Ak ešte nemáš 18, taktiež si študent a máš všetko bezplatne a nepotrebuješ ani kartičku).
  • Feta syr má u nich o dosť výraznejšiu chuť ako u nás (a keď nemusíš moc olivový olej, tak si radšej pýtaj všetko bez, pretože to tam lejú na všetko vo veľkom).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s