Januárové potulky Gréckom

καλημέρα! (po našom “kalimera” a dobré ráááánko)

Grécko je srdcovka hlavne cez leto, ja som v GR bola naposledy asi pred desiatimi rokmi, tak sme vymenili zasnežené Slovensko za pár dní jari.  Za parťáčku som mala sestru a ani jedna z nás ešte v Aténach nikdy nebola. Letenky som kupovala ešte niekedy v novemberi (bol to vianočný darček pre sestru a mala som čo robiť aby som jej to neprezradila skôr. Neviem, kto sa z toho teraz tešil viac, či ja alebo ona:D)

Atény nie sú veľké, je to mestečko plné malých reštaurácií, kaviarní, obchodov, trhov a parkov. Podľa mňa, ak ti prechádzanie sa nerobí problém, tak celé Atény vieš obehať pešo, väčšina pamiatok je blízko seba. Ak nie, majú skvelé metro spojenie po celom meste (aj von z mesta). Na Atény ti v pohode stačia tri dni. Čo je ešte celkom cool, ak ideš na dlhšie, z prístavu Pireaus (ide tam metro z centra Atén) je možné si zakúpiť výlet loďou na okolité ostrovčeky.

Nám počasie našťastie vyšlo a mali sme tak príjemných 15 °C každý deň. Na čeknutie pamiatok je to tak akurát (teda aspoň pre nás to bolo OK, cez leto by to bola horúčava :D)

Čo sa týka ľudí, neviem či sme stretli práve tých najlepších, alebo či sú naozaj všetci milí a komunikatívni. V každej kaviarni, reštike, v obchode aj na trhoch sa nám ľudia prihovárali a boli mega milí. Až som mala chuť ich poobjímať všetkých do radu.

A ešte nejaké funny facts:

  • V kaviarni ti prinesú účet hneď s nápojmi. Ak si objednáš ešte niečo po tom, tak ti prinesú ďalší účet. V skratke, dostaneš toľko bločkov, koľkokrát si niečo objednáš.
  • Niektoré múzeá a pamiatky sú otvorené iba do 14:30 a sú dni, kedy sú ani neni otvorené (väčšinou pondelky a taktiež štátne sviatky). Radšej si to naštudujte pred tým ako do Atén pôjdete, na internete je všetko rozpísané :).
  •  Neviem či v Aténach kontrolujú metro a dopravu, mala som ale pocit že si lístky nikto nekupuje – brány na metro sú všade rozčapené a nikto to tam nekontroluje, NIKDE. Ak s týmto máte niekto inú skúsenosť, tak mi dajte prosím vedieť, lebo nechápem systém 😀
  • V Aténach je len jedno letisko, takže aj Ryanair z Bratisky lieta na hlavné letisko. Letisko je z centra asi takých 45 minút, do centra sa dá dostať autobusom (na Syntagma Square – čo je úplné centrum, sa dostanete autobusom X95, chodí každých 15-20 minút, aj v noci, stále, každý deň, 24/7.. ), alebo aj metrom (ak sa chcete vyhnúť taxíkom).
  • Ako všade – určite si zober študentskú kartičku so sebou, máš totižto väčšinu pamiatok zadarmo. (Ak ešte nemáš 18, taktiež si študent a máš všetko bezplatne a nepotrebuješ ani kartičku).
  • Dala som si záväzok, že sa musím naučiť čítať ich písmo… Pre mňa je dosť iritujúce, keď nielenže nerozumiem, ale ani prečítať neviem čo je na budovách a značkách napísané :D.
  • A samozrejme, so sestrou odporúčame ochutnať ich typický šalát :). Feta syr má u nich o dosť výraznejšiu chuť ako u nás a ak si neni fanúšikom oleja, tak si to vypýtaj bez olivového oleja, lebo to tam asi lejú kýblom na to.A keďže máme zo školy ešte dva týždne voľno, navštívim ešte dve krajiny. Jednu tu v Európe, kam odlietame dnes a druhú blízko Európy, ktorú som mala na bucket liste už dlho a nikdy pred tým som tam ešte nebola, takže sa megaaaaaaaaaaaaa vytešujem. Najbližšie dva týždne sa vidíme z instagramu a instastories  :D. Prajem krásny zvyšok víkendu. ❤■

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s