Januárové potulky Gréckom / Wandering around Greece in January

καλημέρα! (po našom “kalimera” a dobré ráááánko)

Grécko je srdcovka hlavne cez leto, ja som v GR bola naposledy asi pred desiatimi rokmi, tak sme vymenili zasnežené Slovensko za pár dní jari.  Za parťáčku som mala sestru a ani jedna z nás ešte v Aténach nikdy nebola. Letenky som kupovala ešte niekedy v novemberi (bol to vianočný darček pre sestru a mala som čo robiť aby som jej to neprezradila skôr. Neviem, kto sa z toho teraz tešil viac, či ja alebo ona:D)

Atény nie sú veľké, je to mestečko plné malých reštaurácií, kaviarní, obchodov, trhov a parkov. Podľa mňa, ak ti prechádzanie sa nerobí problém, tak celé Atény vieš obehať pešo, väčšina pamiatok je blízko seba. Ak nie, majú skvelé metro spojenie po celom meste (aj von z mesta). Na Atény ti v pohode stačia tri dni. Čo je ešte celkom cool, ak ideš na dlhšie, z prístavu Pireaus (ide tam metro z centra Atén) je možné si zakúpiť výlet loďou na okolité ostrovčeky.

Nám počasie našťastie vyšlo a mali sme tak príjemných 15 °C každý deň. Na čeknutie pamiatok je to tak akurát (teda aspoň pre nás to bolo OK, cez leto by to bola horúčava :D)

Čo sa týka ľudí, neviem či sme stretli práve tých najlepších, alebo či sú naozaj všetci milí a komunikatívni. V každej kaviarni, reštike, v obchode aj na trhoch sa nám ľudia prihovárali a boli mega milí. Až som mala chuť ich poobjímať všetkých do radu.

A ešte nejaké funny facts:

 • V kaviarni ti prinesú účet hneď s nápojmi. Ak si objednáš ešte niečo po tom, tak ti prinesú ďalší účet. V skratke, dostaneš toľko bločkov, koľkokrát si niečo objednáš.
 • Niektoré múzeá a pamiatky sú otvorené iba do 14:30 a sú dni, kedy sú ani neni otvorené (väčšinou pondelky a taktiež štátne sviatky). Radšej si to naštudujte pred tým ako do Atén pôjdete, na internete je všetko rozpísané :).
 •  Neviem či v Aténach kontrolujú metro a dopravu, mala som ale pocit že si lístky nikto nekupuje – brány na metro sú všade rozčapené a nikto to tam nekontroluje, NIKDE. Ak s týmto máte niekto inú skúsenosť, tak mi dajte prosím vedieť, lebo nechápem systém 😀
 • V Aténach je len jedno letisko, takže aj Ryanair z Bratisky lieta na hlavné letisko. Letisko je z centra asi takých 45 minút, do centra sa dá dostať autobusom (na Syntagma Square – čo je úplné centrum, sa dostanete autobusom X95, chodí každých 15-20 minút, aj v noci, stále, každý deň, 24/7.. ), alebo aj metrom (ak sa chcete vyhnúť taxíkom).
 • Ako všade – určite si zober študentskú kartičku so sebou, máš totižto väčšinu pamiatok zadarmo. (Ak ešte nemáš 18, taktiež si študent a máš všetko bezplatne a nepotrebuješ ani kartičku).
 • Dala som si záväzok, že sa musím naučiť čítať ich písmo… Pre mňa je dosť iritujúce, keď nielenže nerozumiem, ale ani prečítať neviem čo je na budovách a značkách napísané :D.
 • A samozrejme, so sestrou odporúčame ochutnať ich typický šalát :). Feta syr má u nich o dosť výraznejšiu chuť ako u nás a ak si neni fanúšikom oleja, tak si to vypýtaj bez olivového oleja, lebo to tam asi lejú kýblom na to.A keďže máme zo školy ešte dva týždne voľno, navštívim ešte dve krajiny. Jednu tu v Európe, kam odlietame dnes a druhú blízko Európy, ktorú som mala na bucket liste už dlho a nikdy pred tým som tam ešte nebola, takže sa megaaaaaaaaaaaaa vytešujem. Najbližšie dva týždne sa vidíme z instagramu a instastories  :D. Prajem krásny zvyšok víkendu. ❤■


καλημέρα! (“Kalimera” and good morniiiing)

Greece is popular especially in the summer and I have not been to Greece since ten years. So this time, we decided to jump into spring instead of freezing at home. This time I went with my sister, and we have never been to Athens before. I bought the tickets back in November (so it was a christmas present for my sister and I am not sure which one of us got more excited about the trip, her or me :D)

Athens is not a big city, it´s full of small restaurants, coffee shops, boutiques, markets and parks. If you don´t mind walking, then you can walk everywhere. Most of the monumets are close to each other. In case you want to use the public transport, you can use the metro or the local buses. If you are only planning to see Athens, three days will be enough. If you stay longer, it´s quite cool to visit the Pireaus port (there is a metro line from the center of Athens), and from there you can take ferries to a lot of islands.

Luckily, we had a perfect weather, it was around 15 °C (around 60 °F) every day. It was just perfect for sightseeing and walking around (I think it would be way to hot for this in summer).

About Greeks, I am not sure if we met the right ones, but everyone was super nice and talkative. They started to talk to us in every restaurant, coffee shop or market. Honestly, I just wanted to hug them all.

Some funny fact:

 • In the coffee shop, they will bring you the bill with your drinks. If you want to have everything on one bill, then order everything in the same time. To make this understandable, you will get as many bills as many orders you make.
 • Some of the museums and monuments are only open until 2:30 pm, and there are days, on which they are closed (mostly Mondays or holidays). Before visiting any monument and museum just check up on the Internet whether it´s open that day or not.
 • I do not know if they are controlling the public transport… A lot of people use the metro without buying a ticket. The gates to the metro are wide open, and I have never seen anyone checking the tickets.
 • There is only one airport in Athens (I was not sure if there are more or not, because a lot of cities have two airports). It takes around 45 minutes to get from the airport to the city center, and you can use either the metro or the bus (or a cab of course). We used the bus X95 because we wanted to get to the center (Syntagma Square), and it leaves from the airport every 20-25 minutes (every day, even after midnight, 24/7).
 • If you are a student and own a students card – do not forget to bring it with you. You will have a free entrance to most of the monuments (or a big discount). If you are under 18, you are also considered as a student and you do not even need a card.
 • I made a commitment, that I want to learn their letters, so I can actually read what do the buildings and signs say. It really makes me mad if there is something written and I can not read it.
 • And of course, we reccomend you to try the typical Greek salad. The Feta cheese has a really strong taste, it´s quite different than in our stores. If you do not like olive oil, then ask it without it, because we had a feeling that they really put a lot of it on the salad. 

  Since we start school in the middle of February, there are still two destinations which I am going to visit until school starts. The first one is here in Europe and we are leaving today, and the second one is near Europe, and it has been on my bucket list for a looong time so I am super-duper excited!  See you on Instagram the next two weeks and enjoy the rest of the weekend ❤■

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s