Čo je AFS a cestovanie vďaka nemu – 2. časť

Vitaaaaaaj späť 🙂

Minule som spomínala, že s vami sharnem niečo o začiatkoch môjho dobrovoľníčenia. V júli 2014 som sa vrátila z USA na Slovensko a v auguste som sa zúčastnila príchodového sústredenia zahraničných študentov. Sústredko trvalo tri dni a ubytovaní sme boli v Bratislave.
Sústredenia sa nesú v pohodičkovej atmosfére, všetci sa iba oťukávajú, spoznávajú, vysvetlí sa zopár vecí ohľadom Slovenska a našej kultúre, škole, jedle, sviatkoch, konajú sa teambuildingové aktivity a posledný deň sa konečne stretnú so svojimi hosťovskými rodinami.

Sú študenti, ktorí prídu na Slovensko na tri, šesť alebo desať mesiacov. Bývajú v hostiteľských rodinách, chodia do školy, majú mimoškolské aktivity..proste tu žijú. (Študenta môže hosťovať hocikto, nezáleží či bývaš na dedine/ meste, či máš rozvedených rodičov, či bývaš v paneláku/v rodinnom dome. Jediné čo študenti potrebujú je, aby sa cítili naozaj ako doma).

Dobrovoľníci pomáhajú pri organizovaní sústredení (prvé sústredenie keď študenti priletia na SVK, sústredenie v strede pobytu a pred tým, ako odletia domov), výletov (každý rok sa ide na výlet do Bratislavy, Viedne, Prahy a Budapešti), udalostí (napríklad maľovanie veľkonočných vajíčok)..aktivity sa vždy nájdu a v kreativite sa medze nekladú. Dobrovoľníci majú možnosť aj cestovať do zahraničia na rôzne projekty a semináre.

Každý rok som aj kontaktnou osobou. Byť kontaktnou osobou znamená pomáhať študentovi v adaptácii do nového prostredia, pokúsiť sa vyriešiť nedorozumenia  v hostiteľskej rodine, raz za čas s ním ísť von, atď…proste tu byť pre študenta ak si s niečím nevie poradiť a pomôcť mu. Často je malá krajinka ako Slovensko pre nich doslova chaos a šok, niektorí nechápu ako môžme jesť slané raňajky, iní to, prečo sa neusmievame. Veľkonočnú oblievačku ešte nikto z nich nezažil, nepoznajú tvaroh, milujú krupicu, Horalky, Milu, chrumky a niektorí ešte nikdy neprežili Vianoce a nevideli sneh. Aký veľký “šok” pre nich Slovensko bude závisí na tom, odkiaľ pôvodne prichádza študent (Talianovi je naša kultúra bližšia ako napríklad Thajke). Zatiaľ mi bola priradená Mexičanka a Taliani.

Najprv som domov priniesla Mexičanku, ktorá bola na Slovensku celý rok. Keďže bývala u kamošky a chodila na rovnakú strednú ako ja, tak sme sa stretávali skoro každý deň. Raz za čas u nás prespávala a rodičia si ju obľúbili až tak, že ju spomínajú dodnes. O babke ani nehovorím. Tá aj plakala keď študentka odchádzala po roku naspäť do Mexika. Babka po anglicky nehovorí, ale študenti počas pobytu nachytajú celkom slušnú slovenčinu. Odvtedy sa to u nás prestriedalo viac než dosť, a keďže bývam na dedine, asi si viete predstaviť pohľady staršej generácie keď po dedine uvidia niekoho s tmavšou pleťou😀. V našom dome sa teda vyskytli už Mexičania, Taliani, Američanka, Kanaďanka, Francúzska, Argentínčania, Brazílčania, Ruska a Belgičanka.

Ešte sa s Vami chcem podeliť aj o tretiu časť ohľadom AFS, kde Vám poviem dačo o projekte kde som momentálne zapojená a vďaka čomu som mohla navštíviť Island a Portugalsko 🙂 ■

10636304_800150370037108_4987735384917195831_n

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s