Čo je AFS a cestovanie vďaka nemu – 2. časť / Travelling with AFS and what AFS is – part 2

Vitaaaaaaj späť 🙂

Minule som spomínala, že s vami sharnem niečo o začiatkoch môjho dobrovoľníčenia. V júli 2014 som sa vrátila z USA na Slovensko a v auguste som sa zúčastnila príchodového sústredenia zahraničných študentov. Sústredko trvalo tri dni a ubytovaní sme boli v Bratislave.
Sústredenia sa nesú v pohodičkovej atmosfére, všetci sa iba oťukávajú, spoznávajú, vysvetlí sa zopár vecí ohľadom Slovenska a našej kultúre, škole, jedle, sviatkoch, konajú sa teambuildingové aktivity a posledný deň sa konečne stretnú so svojimi hosťovskými rodinami.

Sú študenti, ktorí prídu na Slovensko na tri, šesť alebo desať mesiacov. Bývajú v hostiteľských rodinách, chodia do školy, majú mimoškolské aktivity..proste tu žijú. (Študenta môže hosťovať hocikto, nezáleží či bývaš na dedine/ meste, či máš rozvedených rodičov, či bývaš v paneláku/v rodinnom dome. Jediné čo študenti potrebujú je, aby sa cítili naozaj ako doma).

Dobrovoľníci pomáhajú pri organizovaní sústredení (prvé sústredenie keď študenti priletia na SVK, sústredenie v strede pobytu a pred tým, ako odletia domov), výletov (každý rok sa ide na výlet do Bratislavy, Viedne, Prahy a Budapešti), udalostí (napríklad maľovanie veľkonočných vajíčok)..aktivity sa vždy nájdu a v kreativite sa medze nekladú. Dobrovoľníci majú možnosť aj cestovať do zahraničia na rôzne projekty a semináre.

Každý rok som aj kontaktnou osobou. Byť kontaktnou osobou znamená pomáhať študentovi v adaptácii do nového prostredia, pokúsiť sa vyriešiť nedorozumenia  v hostiteľskej rodine, raz za čas s ním ísť von, atď…proste tu byť pre študenta ak si s niečím nevie poradiť a pomôcť mu. Často je malá krajinka ako Slovensko pre nich doslova chaos a šok, niektorí nechápu ako môžme jesť slané raňajky, iní to, prečo sa neusmievame. Veľkonočnú oblievačku ešte nikto z nich nezažil, nepoznajú tvaroh, milujú krupicu, Horalky, Milu, chrumky a niektorí ešte nikdy neprežili Vianoce a nevideli sneh. Aký veľký “šok” pre nich Slovensko bude závisí na tom, odkiaľ pôvodne prichádza študent (Talianovi je naša kultúra bližšia ako napríklad Thajke). Zatiaľ mi bola priradená Mexičanka a Taliani.

Najprv som domov priniesla Mexičanku, ktorá bola na Slovensku celý rok. Keďže bývala u kamošky a chodila na rovnakú strednú ako ja, tak sme sa stretávali skoro každý deň. Raz za čas u nás prespávala a rodičia si ju obľúbili až tak, že ju spomínajú dodnes. O babke ani nehovorím. Tá aj plakala keď študentka odchádzala po roku naspäť do Mexika. Babka po anglicky nehovorí, ale študenti počas pobytu nachytajú celkom slušnú slovenčinu. Odvtedy sa to u nás prestriedalo viac než dosť, a keďže bývam na dedine, asi si viete predstaviť pohľady staršej generácie keď po dedine uvidia niekoho s tmavšou pleťou😀. V našom dome sa teda vyskytli už Mexičania, Taliani, Američanka, Kanaďanka, Francúzska, Argentínčania, Brazílčania, Ruska a Belgičanka.

Ešte sa s Vami chcem podeliť aj o tretiu časť ohľadom AFS, kde Vám poviem dačo o projekte kde som momentálne zapojená a vďaka čomu som mohla navštíviť Island a Portugalsko 🙂 ■

10636304_800150370037108_4987735384917195831_n

Welcoooooome back 🙂

I am going to share with you some info about volunteering. I came back from the US in 2014 (in July) and in August I attended the first arrival camp for foreign exchange students. The camp lasted for three days in our capital, Bratislava. Students usually just get to know each other, we explain them the most important things about Slovakia, about our culture, school, holidays, food, we have a tons of activities and finally, they get to meet their host families for the first time.

Exchange students come to Slovakia for three, six or ten months. They live in host-families, go to school, have afterchool activities…basically they live here as normal citizens (anyone can host a foreign exchange student, it does not matter if you live on a farm/city, if you are a single parent or not, either if you live in a flat or family house. The only thing they need is to feel like at home.

Volunteers help with the camps (there are usually 3 camps: arrival, in the middle of the year and the leaving camp), organizing trips (every year there is a trip to Bratislava, Vienna, Prague and Budapest), events (like painting easter eggs)..there are a tons of possibilities. Volunteers also have a chance to travel abroad to different kinds of workshops and trainings.

Every year I am a liaison for an exchange student, which basically means to help the student to adapt to the Slovak culture, to try to deal with problems (if there are any), and to be in touch with the student. Usually, our super tiny country Slovakia is literally a shock and chaos for them, some of them do not get how is it possible that we eat salty breakfast, others do not understand why we do not smile that much. They have never experienced our Easter before, have never tried the cousine, never celebrated Christmas nor have seen snow. So far I had been a liasion for a Mexican girl and a couple of Italian girls.

The frst foreign “guest” in our house was a girl from Mexico, she was studying here in Slovakia for one year. She lived at my friends house and went to the same school as I did, so I got to see her a lot (if you are reading this, I miss you little Crab). My parents loved here and they ask me often about her. It´s the same with my grandma. Even if my grandma does not speak English, they understood each other quide well (the students catch up on Slovak while they are here). Since that time, there were several nationalities at our house – there were Mexicans, Italians, from The USA, Canada, France, Argentina, Brazil, Russia and Belgium.

There is still one thing I would like to share with you – it´s the project I am currently involved in and thanks to this I got to visit Iceland and Portugal. 🙂 ■

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s