Turecko otázky a odpovede

Merhabaaa, asi viete, že som posledné dve letné sezóny strávila v Turecku.  Aj keď je iba január,  leto  príde, a možno sa rozhodujete, kam na letnú dovolenku. Turecko bude tento rok (ako už aj minulý) opäť medzi najobľúbenejšími destináciami Slovákov. Rozhodla som sa Vám spísať odpovede na otázky ohľadom Turecka, ktoré ste sa ma pýtali najčastejšie 🙂

Čo typického mám zobrať domov?

Okrem magnetiek, Rakije, sladkostí, tričiek, mikín, kabeliek a všeličoho možného čo po bazároch nájdete, odporúčam:
koreniny – pre Turecko sú koreniny veľmi typické, čo si všimnete aj na kuchyni (mimochodom kuchyňa je vynikajúca a určite treba ochutnať aj pravý kebab).
instantné čaje – na výber je teda ozaj kvantum príchutí (väčšinou ovocné). Príprava je veľmi jednoduchá, lyžičku čaju zmiešate s horúcou alebo studenou vodou. To je vše.
lampy z tekvíc – tekvice sa v používajú do rôznych jedál, slaných aj sladkých. No a taká lampička je naozaj originálna 🙂

Je Turecko bezpečné?

Žiadna krajina nie je bezpečná, ale Turecko médiá trošku skresľujú. Na riviére kam chodia turisti sa našťastie nič nedialo a ani sa nedalo pociťovať, že by sa vôbec niečo v Turecku dialo. Bola som tam aj pred dvomi rokmi v čase, keď sa pokúšali o vojenský prevrat. Okrem toho, že museli Turecký hostia zostať na hotely o deň navyše (pretože bolo uzavreté letisko v Ankare takže nevedeli odletieť naspäť) nebol absolútne žiadny problém. A mimochodom, myslím si, že Turecko patrí v pomere cena – kvalita k najlepším destináciám.

Zdravotníctvo

Zdravotníctva sa obávať netreba a Slovensko by si malo brať od Turkov v tomto príklad. Cestovné kancelárie majú väčšinou zmluvy s lekármi v nemocniciach (a nie s lekárom na hoteloch). Niekedy si vás na noc nechajú v nemocnici na infúziách, aby ste sa rýchlejšie vyliečili. Tiež som minulé leto celkom kvalitne ochorela, takže mám Turecké nemocnice otestované na vlastnej koži :D.

Nebála si sa do Turecka ísť pracovať?

Toto bola asi najčastejšia otázka, ktorú som od Slovákov dostávala (a ešte aj stále dostávam). Nie, nebála. Mala som rešpekt samozrejme, ale to by som mala aj keby idem do hocakej inej krajiny. Vedela som, že ich kultúra je od tej našej dosť odlišná a treba určité veci dodržiavať. V Turecku som bola pred tým zopár krát na dovolenke, takže ako tak som vedela do čoho idem. Avšak desaťdňová  dovolenka sa nedá porovnať s tromi mesiacmi, kedy som bola s ich životom a ľudmi reálne v kontakte.

Dá sa v Turecku vyjsť na diskotéku?

Dá sa a cez leto to žije v meste diskotékami. Skoro z každého hotela sa 1-2 krát týždenne chodí na diskotéku – hostia a animačný team. Sama dievča som na diskotéke nikdy nebola. Keď sme chodili, tak stále aj s chlapcami animátormi.  Je to dosť vtipné, ak si na diskotéke a začne sa s tebou rozprávať cudzí Turek, tak ťa animátori hneď odtiahnu 😀 (Turecký temperament). Čo sa týka alkoholu, drinkov a koktejlov, tie sú v diskotékových kluboch 3-4 násobne drahšie ako u nás na Slovensku.

Čo sa oplatí vidieť?

Alanya – (myslím moje obľúbené mesto), Kleopatrinu pláž, prejsť sa na Červený hrad – súčasťou ktorého je i múzeum, alebo ísť na párty na ľoď (hlavne mladým odporúčam, je to dosť bomba). Taktiež blízko Alanye je delfinárium (do ktorého som chodila každý týždeň a stále ma to bavilo, hlavne ak cestujete aj  s dieťaťom). Súčasťou delfinária je i morský svet, kde sa môžte potápať s rybičkami, žralokmi, kŕmiť raje a iné srandy.

Side – Práve najviac turistov chodí do okolia mesta Side. Je tu KOPA hotelov, veľa, ale že hrozne veľa na kope. Určite treba navštíviť historické mestečko Side aj Manavgat. Ďalej pohorie Taurus a Zelený kaňon. Medzi celkom zábavnú aktivitku patrí rafting v pohorí Taurus a krásny je aj Köprülü kanyon.

Sú Turci v pohode?

Sú veľmi v pohode. Nikdy som s nimi nemala problém a mám veľa dobrých kamarátov (čo bol v podstate aj dôvod, prečo som sa tam vrátila ešte raz). Turci sa radi rozprávajú, a stále, keď som chodila do mesta alebo do bazárov, vždy som zabila polku času vysedávaním na čajoch v obchodíkoch. Nie je to tam nič divného ak sa prechádzaš pri obchode a pozvú ťa obchodníci na čaj.  Ak by si si chcela prečítať jeden zážitok spred dvoch rokov, klikni sem.

Môže ísť žena sama večer von?

Väčšina Slovákov príde s otázkou, či večer môžu ísť von. Neodporúča sa chodiť von ak si sama dievča. Myslím si ale, že ak sa nebudeš prechádzať po uliciach kde neni ani jednej živej duši, tak je to v pohode. Chodila som sama von po večeroch, no väčšinou som sa zdržovala kde bolo aspoň zopár ľudí. Ak si sama dievča, tak je u nich normálne že na teba začnú vytrubovať, pískať alebo sa ti zdraviť a prihovárať. Ak sa cítiš kvôli tomu nepohodlne, tak to iba treba odignorovať.

Je tu stále tak teplo?

Áno, v Turecku je naozaj stále slnečno, a počasie tu počas dovolenky máte garantované. Dážď (tým myslím 15-min. leják) som za šesť mesiacov zažila dva krát. Teploty sú často nad 40°C a teplo zostáva aj na noc (počas mesiacov júl a august určite).

Ako sa dostanem  .. ? (doprava v Turecku)

Najjednoduchšie sa dá dostať všade dolmušom (turecký minibus). Majú tam zastávky, ktoré sú také orientačné, no ak mávneš rukou, na autobus môžeš nastúpiť aj v strede kruhového objazdu, nie je to žiadny problém. Taktiež aj vystúpiť môžeš hocikde.

P.S 1 – oficiálne sa u nich používa Turecká lýra, no peniaze si zamieňať nemusíte, skoro všade sa dá platiť eurom (okrem niektorých múzeí) alebo platobnou kartou
P.S 2 – slaninu na raňajky nenájdete, pretože Turci bravčové mäso nejedia
P.S. 3 – voda z vodovodu nie je pitná.

 

Koreniny, tekvice a čaje

20170806_162927
Alanya

Morský svet v delfinárku

dolmuš
dolmuš

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s