Turecko otázky a odpovede / Turkey Q&A

Merhabaaa, asi viete, že som posledné dve letné sezóny strávila v Turecku na hotely ako animátorka, výletárka aj delegátka. Aj keď je iba január, no leto pomaly ale isto príde, a možno sa rozhodujete, kam na letnú dovolenku. Turecko bude tento rok (ako už aj minulý) opäť medzi najobľúbenejšími destináciami Slovákov. Rozhodla som sa Vám spísať odpovede na otázky ohľadom Turecka, ktoré ste sa ma pýtali najčastejšie 🙂

Čo typického mám zobrať domov?

Okrem magnetiek, Rakije, sladkostí, tričiek, mikín, kabeliek a všeličoho možného čo po bazároch nájdete, odporúčam:
koreniny – pre Turecko sú koreniny veľmi typické, čo si všimnete aj na kuchyni (mimochodom kuchyňa je vynikajúca, a určite treba ochutnať aj pravý kebab:D).
instantné čaje – na výber je teda ozaj kvantum príchutí (väčšinou ovocné). Príprava je veľmi jednoduchá, lyžičku čaju zmiešate s horúcou alebo studenou vodou. To je vše.
lampy z tekvíc – tekvice sa v používajú do rôznych jedál, slaných aj sladkých. No a taká lampička je naozaj originálna 🙂

Je Turecko bezpečné?

Žiadna krajina nie je bezpečná, ale Turecko médiá trošku skresľujú. Na riviére kam chodia turisti sa našťastie nič nedialo a ani sa nedalo pociťovať, že by sa vôbec niečo v Turecku dialo. Bola som tam aj pred dvomi rokmi v čase, keď sa pokúšali o vojenský prevrat. Okrem toho, že museli Turecký hostia zostať na hotely o deň navyše (pretože bolo uzavreté letisko v Ankare takže nevedeli odletieť naspäť) nebol absolútne žiadny problém. A mimochodom, myslím si, že Turecko patrí v pomere cena – kvalita k najlepším destináciám.

Zdravotníctvo

Zdravotníctva sa obávať netreba a Slovensko by si malo brať od Turkov v tomto príklad. Cestovné kancelárie majú väčšinou zmluvy s lekármi v nemocniciach (a nie s lekármi na hoteloch). Niekedy si vás na noc nechajú v nemocnici na infúziách, aby ste sa rýchlejšie vyliečili. Tiež som minulé leto celkom kvalitne ochorela, takže mám Turecké nemocnice otestované na vlastnej koži :D.

Nebála si sa do Turecka ísť pracovať?

Toto bola asi najčastejšia otázka, ktorú som od Slovákov dostávala (a ešte aj stále dostávam). Nie, nebála. Mala som rešpekt samozrejme, ale to by som mala aj keby idem do hociakej inej krajiny. Vedela som, že ich kultúra je od tej našej dosť odlišná a treba určité veci dodržiavať. V Turecku som bola pred tým zopár krát na dovolenke, takže ako tak som vedela do čoho idem. Avšak desaťdňová  dovolenka sa nedá porovnať s tromi mesiacmi, kedy som bola s ich životom a ľudmi reálne v kontakte.

Dá sa v Turecku vyjsť na diskotéku?

Dá sa a cez leto to žije v meste diskotékami. Skoro z každého hotela sa 1-2 krát týždenne chodí na diskotéku – hostia a animačný team. Sama dievča som na diskotéke nikdy nebola. Keď sme chodili, tak stále aj s chlapcami animátormi.  Je to dosť vtipné, ak si na diskotéke a začne sa s tebou rozprávať cudzí Turek, tak ťa animátori hneď odtiahnu 😀 (Turecký temperament). Čo sa týka alkoholu, drinkov a koktejlov, tie sú v diskotékových kluboch 3-4 násobne drahšie ako u nás na Slovensku.

Čo sa oplatí vidieť?

Alanya – kochať sa mestom (myslím moje obľúbené mesto), Kleopatrinu pláž, prejsť sa na Červený hrad – súčasťou ktorého je i múzeum, alebo ísť na párty na ľoď (hlavne mladým odporúčam, je to dosť bomba). Taktiež blízko Alanye je delfinárium (do ktorého som chodila každý týždeň a stále ma to bavilo, hlavne ak cestujete aj  s dieťaťom). Súčasťou delfinária je i morský svet, kde sa môžte potápať s rybičkami, žralokmi, kŕmiť raje a iné srandy.

Side – Práve najviac turistov chodí do okolia mesta Side. Je tu KOPA hotelov, veľa, ale že hrozne veľa na kope. Určite treba navštíviť historické mestečko Side aj Manavgat. Ďalej pohorie Taurus a Zelený kaňon. Medzi celkom zábavnú aktivitku patrí rafting v pohorí Taurus a krásny je aj Köprülü kanyon.

Sú Turci v pohode?

Sú veľmi pohostinný. Nikdy som s nimi nemala problémy a mám veľa dobrých kamarátov (čo bol v podstate aj dôvod, prečo som sa tam vrátila ešte raz). Turci sa radi rozprávajú, a stále, keď som chodila do mesta alebo do bazárov, vždy som zabila polku času vysedávaním na čajoch v obchodíkoch. Nie je to tam nič divného ak sa prechádzaš pri obchode a pozvú ťa obchodníci na čaj.  Ak by si si chcela prečítať jeden zážitok spred dvoch rokov, klikni sem.

Môže ísť žena sama večer von?

Väčšina Slovákov príde s otázkou, či večer môžu ísť von. Neodporúča sa chodiť von ak si sama dievča. Myslím si ale, že ak sa nebudeš prechádzať po uliciach kde neni ani jednej živej duši, tak je to v pohode. Chodila som sama von po večeroch, no väčšinou som sa zdržovala kde bolo aspoň zopár ľudí. Ak si sama dievča, tak je u nich normálne že na teba začnú vytrubovať, pískať alebo sa ti zdraviť a prihovárať. Ak sa cítiš kvôli tomu nepohodlne, tak to iba treba odignorovať.

Je tu stále tak teplo?

Áno, v Turecku je naozaj stále slnečno, a počasie tu počas dovolenky máte garantované. Dážď (tým myslím 15-min. leják) som za šesť mesiacov zažila dva krát. Teploty sú často nad 40°C a teplo zostáva aj na noc (počas mesiacov júl a august určite).

Ako sa dostanem  .. ? (doprava v Turecku)

Najjednoduchšie sa dá dostať všade dolmušom (turecký minibus). Majú tam zastávky, ktoré sú také orientačné, no ak mávneš rukou, na autobus môžeš nastúpiť aj v strede kruhového objazdu, nie je to žiadny problém. Taktiež aj vystúpiť môžeš hocikde.

P.S 1 – oficiálne sa u nich používa Turecká lýra, no peniaze si zamieňať nemusíte, skoro všade sa dá platiť eurom (okrem niektorých múzeí) alebo platobnou kartou
P.S 2 – slaninu na raňajky nenájdete, pretože Turci bravčové mäso nejedia
P.S. 3 – voda z vodovodu nie je pitná.
P.S. 4 – Ak už listujete v katalógoch a vymýšľate kam na letnú dovolenku, budem rada ak sa toto leto znova stretneme, tentokrát na ostrove Zakynthos v Grécku. ♥ ■

 

Koreniny, tekvice a čaje

20170806_162927
Alanya

Morský svet v delfinárku

dolmuš
dolmuš

 

Helooo again, I guess you already know this, but if not – I spent the last two summer seasons in Turkey working in an animation team (and as a tour guide).. I know it´s only January, but summer is going to be here sooner then we think, and a lot of families are already planning their summer holidays. Turkey will be in the TOP destinations to visit (for us Slovaks). I decided to answer some of the questions people were and are asking me the most 🙂

What souvenir should I buy?

Besides sweets, T-shirts, jumpers, bags and anything you could think of, I would definetely reccomend:
spices – Turkey is quite famous because of spices, and you will get to experience it if you try their cousine (btw, I love their cousine, it´s super tasty and you should try the real turkish kebab :D)
instant teas – you can choose from a bunch of flavours (mostly fruit). All you have to do is to mix a spoon of tea with hot/cold water.
pumpkin lights – they use pumpkin for salty and sweet dishes as well. Anyway, a pumpkin light is a really original, cute gift 🙂

Is Turkey safe?

None of the countries are really safe, but it´s not as bad as the media shows us. The Turkish riviera, where tourists come, is safe, and if you would not read news, you would not even know something was happening. A couple of years ago, when the military coup happened (the attempt was not successful) I was in the country. Besides the fact, that the Turkish people flying to Ankara (because the closed the airport in Ankara) had to spend and extra day in the hotel, everything was fine.

Healthcare

The healtcare in Turkey is amazing. Since I got a really bad flu last year, I got to experience the hospitals, and I have to say, that they are professionals.

Weren´t you afraid of coming to work here?

This was the question people were asking me the most (and still are). The answer is no. I had respect, but I would have that in any other country. I knew the culture is very different compared to ours, and there are some things we just have to take as they are. I visited Turkey several times, because of vacation, so I kind of knew how things go. Indeed, we can not really compare a ten day vacation to a three months summer job.

Can you go out to parties?

Yes you can and there are a bunch of parties everywhere. Usually, the animation team takes the hotel guests to parties 1-2 times per week. I have never been to a party just alone as a girl, everytime I went with the other people from the animation team. It´s quite funny, but if you are at the party, and there are some turkish boys trying to talk to you, the boys from the animation team will take you away right away. About the alcohol..all the drinks are like 3-4 times more expensive than here in Slovakia.

What to check out?

Alanya – it´s probably my favourite city. You should not miss the Cleopatra beach, the Red castle – where you can visit a small museum as well, or you can just go to a boat tour party (which are quite fun). There is a Seapark and Dolphin park near Alanya, where you can go and swim with different types of fish and other sea creatures.

Side – I would say most of the tourists come to this area. It´s just hotels and bazaars anywhere you look. Side is a small but very cute historical town. Near Side, there is another town worth a visit – Manavgat. Then the Taurus mountain, where you can go rafting, and the Köprülü kanyon.

Are Turkish people fine?

They are very hospitable. I have never had a problem with anyone, and I can say I have a lot of good friends there (this was the reason why I went back for another season). They like to talk, and everytime I went out to the city or bazaars, I always killed half of the day just talking and drinking tea with the salesmen. In Turkey, it´s very common to stop by and have a tea with them.

They say women can not go out alone in the evening..Is that true?

A lot of tourists come up with this question. If you are a girl, and want to go out at night all by yourself, it´s not recommended. Altough, I think, if you will not be walking somewhere in dark alleys, it will be okay. I went out by myself a lot of times, but I was trying to remain where people were at. Usually if boys see you alone, it´s quite normal that they will start yelling at you, saying hi or whistling. If you feel uncomfortable, just ignore it.

Is it always this hot here?

Yes, it´s always sunny and hot, and if you are visiting Turkey during the summer months, I can tell you now, the weather is going to be hot. During six months it only rained two times (by rain I mean a fifteen minute rain shower). During July and August the temperatures are usually above 40°C. (104°F)

Transport

Using local buses is the easiest way to get anywhere you want. There are bus stops, but if you give a sign to the bus driver, you can hop on anywhere. It´s the same with getting off the bus. You can get off anywhere, just tell the driver. Nothing is a problem in Turkey.

Fact n 1. – oficially they use Turkish lyra, but you do not have to exchange money. It is possible to pay with € and $ almost everywhere.
Fact n. 2 -no, you will not have bacon for breakfast. They do not eat pork.
Fact n. 3 – do not drink tap water.
Fact n. 4 – I will spend the next summer on Zakynthos, Greece. I will be more than happy to see you again! ♥ ■

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s