Čo je AFS a cestovanie vďaka nemu / Travelling with AFS and what AFS is

Hola, Holaaa, rozhodla som sa, že Vám poviem niečo o organizácii AFS kde dobrovoľníčim, ako som sa k nej dostala, ako vďaka nej mám možnosť cestovať a učiť sa, spoznávať svet, kultúry a ľudí z celého sveta.  Myslím, že písmenká AFS odo mňa počujete dosť často, časť môjho života sa točí okolo AFS, instagram plný #AFS, album AFS, cestovanie s AFS, kamoši z AFS, výmenný študenti z AFS. Amerika z AFS, sústredenie AFS.. Samé AFS.

Čo je AFS?

AFS (American Field Service) je medzinárodná organizácia, ktorá funguje na báze dobrovoľníctva. Poskytuje príležitosť pre medzikultúrne vzdelávanie (zahraničné študijné pobyty, dobrovoľníčenie, hosťovanie zahraničného študenta,..). Keď som si počas strednej školy vyberala organizáciu, cez ktorú by som šla študovať do USA, rozhodnutie padlo práve na organizáciu AFS. Rozhodovali sme sa medzi viacerými a AFS sme s rodičmi vybrali veľmi spontánne (veď kto sa v tých všetkých organizáciách má vyznať?). Rozhodnutie padlo na AFS iba kvôli tomu, že má sídlo  Nitre, čo bolo pre mňa jednoduchšie a nemusela som zakaždým cestovať do Bratislavy.

Keď sa blížil deň môjho odletu do USA, organizácia nám zorganizovala predodchodové sústredenie, kde nás pripravili na program. Za slovíčkom “pripravili” mám na mysli skôr také odovzdanie informácii a ujasnenie si, že nie všetko bude vždy perfektné a nie je to iba o zábave. Neviem, či sa na výmenný program dá vôbec pripraviť, je to skôr o samých spontánnych situáciách. Počas celého pobytu nám však americké AFS pripravilo sústredenia, kde boli všetci výmenných študenti z určitého štátu, a aj vďaka tomuto poznám ľudí z rôznych krajín (a každého kontinentu okrem Antarktídy, čo je dosť pecka si myslím).

V USA som strávila 11 mesiacov, chodila do školy, bývala v hosťovskej rodine (rodinu som dostala 5 dní pred odchodom, takže u mňa to už vtedy začalo byť spontánne, poriadne som ani nevedela ako sa volajú členovia rodiny, stihli sme si napísať asi tri e-maily a prečítať si ich prihlášku), prežila Halloween, Black Friday shopping, všetky sviatky aj ne-sviatky, školské plesy, žlté autobusy, atď (ak ťa život v USA  zaujíma, články z USA si môžeš prečítať kliknutím sem.

Keď som sa po roku z USA vrátila, chcela som aj ja pomôcť študentom, ktorí cestujú do zahraničia, odovzdať im informácie, porozprávať ako bolo, čo ich bude čakať. Chcela som spoznať stredoškolských študentov, ktorí prišli študovať na Slovensko. Rozprávať sa po anglicky, učiť sa o svete z iného uhľa pohľadu, porozprávať svoje skúsenosti aj študentom na rôznych stredných školách, na besedách, diskusiách. Tak som sa stala dobrovoľníčkou. Momentálne som dobrovoľníčkou tri aj pol roka a neviem či to bola iba náhoda, alebo to tak malo byť, ale som nesmierne vďačná, že môžem byť súčasťou tejto celosvetovej organizácie.

Takto som sa teda k AFS dostala ja a aj touto cestou mám možnosť spoznávať svet. Nabudúce s vami sharnem, ako sa mi podarilo zapojiť i rodičov, aké národnosti sa u nás prestriedali, koho si najviac obľúbila babka (aj keď nevie po anglicky), aké boli začiatky a čo znamená byť kontaktnou osobou. Zatiaľ prajem krásny deň. Adios.

 

 

Hola, Holaa, today I am going to share with you some “fun facts” about the organization AFS, where I volunteer. I will tell you a bit of how did I get there, how do I get to travel and learn, discover other cultures and meet people from all over the world just because of AFS. You probalby hear and see “AFS” from me a lot. AFS is a part of my life, instagram full of #AFS, photos from AFS, travelling with AFS, friends from AFS, exchange students from AFS, The USA with AFS, camps with AFS… AFS all over.

What AFS is?

AFS (American Field Service) is an international, voluntary  and non profit organization. It offers intercultural learning (exchange programs, volunteering, hosting international students,..). When my parents and I were choosing an organization for my study abroad program, we were not sure, with which agency to go. There are tons of agencies which deal with this. Eventually, we choose AFS for no particular reason –  we decided to go with them only because the head office was in the city, where I live (which was easier for me and I did not have to travel to Bratislava).

A couple of months before I left to the USA, the agency organized a leaving camp for us, where they prepared us for the program. By “preparing” I mean giving us some tips and triks and clarifying, that not everything is going to be perfect and there were be a lot of ups and downs. Anyway, I don´t think you can really prepare for an exchange program, it´s more just about spontaneous situations. During the whole stay abroad, the american AFS made camps for us, where we met the other exchanges students.

I spend 11 months in the US, where I attended school, lived in a host family (I got my host family like 5 days before leaving to the states, so in my case even the beginning was really spontaneous, I hardly knew where am I even going), celebrated Halloween, went Black Friday Shopping, and then all the other holidays, went to school dances, rode a yellow school bus, etc. (in case you are interested click here  )

When I got back from the USA after a year, I wanted to help students who are preparing for their study abroad program. Kind of wanted to tell them my story, give them useful tips, tell them what to expect.  I wished to meet foreign exhange students who came to study to Slovakia. Practicing English with foreigners, seeing the world from a different point of view and talking about my experience on different high schools and discussions were the biggest motivation. So I became a volunteer. It´s been three and half year now, and not sure if it was only an accident or it was meant to be, but I am super thankful for this opportunity. My life would be probably a bit more dull without AFS.

That´s basically the story, how I got into AFS  Slovakia. It´s one of the ways how to understand the world better. Next time I am going to share with you how I engaged my parents, which nationalities have slept in our house, who my grandma liked the most, how did the beginnings go and what does being a contact person mean. Have a great day. Adios.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s