Čo je AFS a cestovanie vďaka nemu

Hola, Holaaa, rozhodla som sa, že Vám poviem niečo o organizácii AFS kde dobrovoľníčim, ako som sa k nej dostala, ako vďaka nej mám možnosť cestovať a učiť sa, spoznávať svet, kultúry a ľudí z celého sveta.  Myslím, že písmenká AFS odo mňa počujete dosť často, časť môjho života sa točí okolo AFS, instagram plný #AFS, album AFS, cestovanie s AFS, kamoši z AFS, výmenný študenti z AFS. Amerika z AFS, sústredenie AFS.. Samé AFS.

Čo je AFS?

AFS (American Field Service) je medzinárodná organizácia, ktorá funguje na báze dobrovoľníctva. Poskytuje príležitosť pre medzikultúrne vzdelávanie (zahraničné študijné pobyty, dobrovoľníčenie, hosťovanie zahraničného študenta,..). Keď som si počas strednej školy vyberala organizáciu, cez ktorú by som šla študovať do USA, rozhodnutie padlo práve na organizáciu AFS. Rozhodovali sme sa medzi viacerými a AFS sme s rodičmi vybrali veľmi spontánne (veď kto sa v tých všetkých organizáciách má vyznať?). Rozhodnutie padlo na AFS iba kvôli tomu, že má sídlo  Nitre, čo bolo pre mňa jednoduchšie a nemusela som zakaždým cestovať do Bratislavy.

Keď sa blížil deň môjho odletu do USA, organizácia nám zorganizovala predodchodové sústredenie, kde nás pripravili na program. Za slovíčkom “pripravili” mám na mysli skôr také odovzdanie informácii a ujasnenie si, že nie všetko bude vždy perfektné a nie je to iba o zábave. Neviem, či sa na výmenný program dá vôbec pripraviť, je to skôr o samých spontánnych situáciách. Počas celého pobytu nám však americké AFS pripravilo sústredenia, kde boli všetci výmenných študenti z určitého štátu, a aj vďaka tomuto poznám ľudí z rôznych krajín (a každého kontinentu okrem Antarktídy, čo je dosť pecka si myslím).

V USA som strávila 11 mesiacov, chodila do školy, bývala v hosťovskej rodine (rodinu som dostala 5 dní pred odchodom, takže u mňa to už vtedy začalo byť spontánne, poriadne som ani nevedela ako sa volajú členovia rodiny, stihli sme si napísať asi tri e-maily a prečítať si ich prihlášku), prežila Halloween, Black Friday shopping, všetky sviatky aj ne-sviatky, školské plesy, žlté autobusy, atď (ak ťa život v USA  zaujíma, články z USA si môžeš prečítať kliknutím sem.

Keď som sa po roku z USA vrátila, chcela som aj ja pomôcť študentom, ktorí cestujú do zahraničia, odovzdať im informácie, porozprávať ako bolo, čo ich bude čakať. Chcela som spoznať stredoškolských študentov, ktorí prišli študovať na Slovensko. Rozprávať sa po anglicky, učiť sa o svete z iného uhľa pohľadu, porozprávať svoje skúsenosti aj študentom na rôznych stredných školách, na besedách, diskusiách. Tak som sa stala dobrovoľníčkou. Momentálne som dobrovoľníčkou tri aj pol roka a neviem či to bola iba náhoda, alebo to tak malo byť, ale som nesmierne vďačná, že môžem byť súčasťou tejto celosvetovej organizácie.

Takto som sa teda k AFS dostala ja a aj touto cestou mám možnosť spoznávať svet. Nabudúce s vami sharnem, ako sa mi podarilo zapojiť i rodičov, aké národnosti sa u nás prestriedali, koho si najviac obľúbila babka (aj keď nevie po anglicky), aké boli začiatky a čo znamená byť kontaktnou osobou. Zatiaľ prajem krásny deň. Adios.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s