Behind the scenes – working in an entertainment team / Práca animátora nie je dovolenka

Last summer, for the first time, I got to try, how is it like to work in an international entertainment team in a resort. During family vacations this job seemed to be a lot of fun, where the only thing you have to do is smile, talk to people and have fun. So I gave it a try. A lot of people think, getting a job in the entertainment team is having a vacation, but it’s not even close to it. Lack of sleep (you don’t get to sleep more than 7 hours per night), spending the whole day outside, smiling from ear to ear (you are an entertainer, it’s a part of your job), endless rehearsals during the nights, and in general, working with people is hard.

The day was divided into three parts (10:00am – 12:30pm, 3pm – 5:30pm and 8:30pm – 11:30pm). Before every “part” there was a meeting, when everyone from the entertainment team along with the manager had to come. They divided the activities and told us our responsibilities. You better not be late (ever, only if you want a punishment and want to work on your day off).

We had to take the breakfast before 09:00am, but a lot of us prefered not eating breakfast, so we could sleep for thirty more minutes (I swear every second counts). In the morning, we had to come to the amphiteatre 30 minutes before the start of the activities. First, the manager held a meeting, where he read the statistics from the previous day – how many people took part in the activities, what do the guests say about the hotel, etc..). Cleaning the backstage, hanging the costums and preparing the stage for the night show is also the job of the entertainers.

If you have ever been on a vacation, where there was an entertainment team, maybe you noticed, that the entertainers sit by the guests during lunch and dinner. The truth is, they don’t do it because they want to – in a lot of hotels, it’s a rule. If you want to eat in the restaurant, you have to sit by the guests. Thats the same in the evening. If you are sitting in the bar and someone from the animation team just comes up to you and sits by you – thats the part of the job. Believe me, during their free time, none of the entertainers are going to come and eat with you. And often, even if they talk to you and act like you are super good friends – they might not even remember your name.

The night show started with a disco for the kids, and after that the preformances started (either a musical, or dances, theatre..). When the night show was over, all the entertainers had to be by the pool bar until 11:30 at night and talk to guests. Around midnight was the time to start doing rehearsals for the next evening show.

The guests usually don’t stay in the resort for more than two weeks, and the hotels have a program scasuale for two weeks as well. After two weeks, everything just starts over and all the activities are repeating for the rest of the season. During our day off – which was Sunday – they did not want us to talk to guests, so all we could do was to eat in the restaurant. This was the only day, when we didn’t have to sit by guests.

In case you are planning to work in this field, the first (and most important) thing to learn is not to take everything too seriously. Every guest is different and sometime they expect the universe from you. If the guest does not like something and you are the first they see, well then you are the one who is he going to yell at.

A job the entertainment team has a tons of rules, which guests don’t see. If one of the entertainments is trying to sell you a T-shirt or a ticket to a club – well guess what he is just trying to make some extra money (I am not saying it’s bad, but sometime it’s way to pushy). During the activities, wearing sunglasses was forbidden and your phone supposed to stay in your room as well. A lot of boys (especially in Turkey) work in this field just because they want to find a girlfriend so they can move to another country legaly. Besides all the rules and everything, I still think working in the entertainment team is an awesome experience. You get to work by the ocean, you meet people,  travel around, experience the life in a foreign country, you learn how to communicate with guests and how to react in the most unexpected situations.■

20160727_102733

FB_IMG_1469225670589

Minulé leto som si po prvý krát vyskúšala prácu v medzinárodnom animačnom tíme. Počas rodinných dovoleniek ma tento job fascinoval stále viac a viac, a prišlo mi to ako jedna veľká sranda, kde sa iba zabávaš a hráš hry s hosťami. Tak som to vyskúšala, prišla na to že to je niekedy od zábavy veľmi ďaleko a nie je to dovolenka na tri mesiace (čo si väčšina hotelových hostí myslí). Nedostatok spánku (viac ako sedem hodín nespíš), celé dni na slnku, úsmev od ucha k uchu, nočné skúšanie večerných programov a vo všeobecnosti, práca s ľudmi je ťažká.

Ako vyzerá deň animátora?

Deň sme mali rozdelený na tri časti (ráno 10:00 – 12:30, poobede 15:00 – 17:30 a večer 20:30 – 23:30). Pred každou “časťou” sa konalo stretko na amfiteátri, kedy sme sa všetci animátori aj s manažérom stretli a podelia sa aktivity. Meškať na stretko alebo aktivitu čo i len minútu odporúčam iba v prípade, že chceš dostať trest a pracovať aj počas voľného dňa 😁.

Raňajky sme museli absolvovať do 09:00, no veľa animátorov na raňajky ani nechodí – radšej si ešte pospia pol hodinku navyše (každá sekunda sa ráta). Ráno sme sa na amfiteáter museli dostaviť 30 minút pred začatím aktivity, najprv sa konalo stretko, kde manažér zhrnul štatistiky z predchádzajúceho dňa (koľko hostí sa zapojilo do aktivít, čo hostia píšu o hotely na internete, atď..). Ranné upratovanie backstagu, kostýmov a vymieňanie kulís taktiež majú na zodpovednosť animátori.

Ak si zažil dovolenku v rezorte s animačným tímom, možno sa ti stalo, že si k tvojmu stolu počas obeda a večere sadali animátori – áno je v podstate pravidlo, ak chce animátor jesť, musí si sadať k hosťom. Taktiež, keď si počas dňa alebo večer sedíš v bare a vidíš animátorov si sadať k hosťom – je to všetko súčasť práce. Ver mi, iba tak, počas voľného času si k tebe pravdepodobne žiadny animátor nesadne ani sa s tebou nezačne rozprávať. Vo veľkých hoteloch sa stáva (veľmi často), že si animátori hostí podľa mien nepamätajú alebo si ich pomýlia s inými hosťami (aj keď sa animátor tvári, že ste super kamoši a povie, že si k tebe večer príde sadnúť na večeru – v podstate ťa využíva, aspoň si má ku komu sadnúť a nemusí si hľadať ďalších hostí😁).

Večerný program sa začínal diskotékou pre deti, po čom nasledoval večerný program. Po skončení programov, väčšina hostí zostáva v hotelových baroch. Do 23:30 museli byť všetci animátori povinne vonku, sadať si k hosťom a rozprávať sa s nimi. Okolo polnoci sa začal nacvičovať večerný program na ďalší deň (nacvičovalo sa takmer každý deň, niekedy aj do druhej hodiny rána).

Hostia sa v priemere menia každé dva týždne, a hotely tak majú pripravené programi na dva týždne, ktoré sa potom opakujú celú sezónu. V nedeľu sme mali deň voľna, kedy sme sa v hotely ukazovať nemohli. Manažéri nechceli aby sme mali hociaký kontakt s hosťami. V nedeľu sme sa mohli ísť iba najesť do reštaurácie, a v tento jediný deň sme si k hosťom sadať nemuseli.

Práca v animačnom tíme má millión pravidiel, ktoré si hostia nevšimnú. Animátor, ktorý ti ponúka hotelové tričko alebo lístok na diskotéku si na tebe vlastne zarába, slnečné okuliare sme počas aktivity na sebe mať nemohli a mobil by mal zostať na izbe. Skoro všetci animátori (chlapci, hlavne Turci) si vybrali prácu animátora iba kvôli tomu, aby si našli priateľku (najlepšie z Nemecka), oženili sa a mohli sa legálne presťahovať do Európy. Aj napriek millión pravidiel ma táto práca bavila, stretla som kopu super ľudí, pracovala pri mori a v rezorte kde ostatní dovolenkovali, spoznala ďalšiu krajinu, nových kamarátov, naučila sa ako komunikovať s hosťami aj v tých najneočakávanješích situáciách.

V prípade, že plánuješ pracovat v animačnom tíme, prvá vec (a najdôlezitejšia) je brať hostí s rezervou. Hostia od teba niekedy budú očakávať aj nemožné, skríknu na teba kvôli veciam za ktoré nemôžeš a myslia si, že si tam aby si im splnil každé jedno želanie a priniesol aj modré z neba. ■

 

 

Jedna myšlienka na “Behind the scenes – working in an entertainment team / Práca animátora nie je dovolenka

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s