Spanish Easter /Španielská Veľká noc

Hellooooo,

Since we just celebrated Easter a few days ago, I decided to share some Spanish Easter traditions with you. Probably many of you have heard, that Spanish people just like to throw parties and they celebrate everything in a big way with fireworks, music and carnevals. It’s partly true, for example, in Madrid, you can find parades for Easter, when a bunch of streets are closed and people just celebrate.

In Spain, Easter Monday is the most important day of Easter and this day, families get together for lunch. Spanish people eat lunch around 2-3 pm (which is waaaay to late for me, and I still have to get used to this). Family lunches are always a question of five – six hours with a lot of food, desserts and drinks. This is one of the reasons, why they never invite people over for dinner – inviting someone to your house just for a couple of hours is not polite. The second one is that the dinner is held between 9pm -10pm. 

My hostfam is holding and Easter party every year for Easter Monday, and they always invite the whole family. By the whole family I mean there are around thirty-five people in the house. Everything starts with an appetizer called ” pica-pica”. It’s basically a little snack before the main course – usually olives, some seafood, cheese, sausages, pickles, nuts, chips and bread. Theese small dishes are in the middle of the table and everyone just takes what they want. After the “pica-pica” it’s time for the main course, which in my host-family consisted of tomtato soup with basil and cooked lamb.

The desserts and the main course might vary in every family, but the cake called “Mona” is a typical cake made for Easter and it’s made in every family. The Mona cake can be in different shapes and sizes. This year we made a mona in a shape of a monkey.

After the meal, there comes the fun part, mainly for the children. Firstly they get to paint the boiled eggs and it’s not so typical, but here in my host-family, they keep the tradition of finding the chocolate eggs. The adults hide the chocolate eggs and all the candy in the garden, and the kids have to find the them.

Later the party continues outeside in the yard with some tea and coffee. (And of course with more food and candy). ■

20170417_16385520170403_17091420170412_12241420170413_162143

Čavkooo

Kedže som aj tohtoročné Veľkonočné sviatky strávila mimo domova a v inej krajine, chcem sa s Vami podeliť, ako Veľkú noc oslavujú Španieli. Je známe, že Španieli oslavujú tak často ako sa iba dá a najlepšie všetko vo veľkom. Milujú zábavu, ohňostroje, hudbu a karneval. Napríklad Madrid je dosť známy oslavami, ktoré sa tu na Veľkú noc konajú.

Aj v Španielsku je Veľkonočný pondelok najhlavnejším dňom, kedy sa celé rodiny stretávajú pri obede. Nekonajú sa tu však žiadne oblievačky, ani spievanie ani recitovanie. Španieli jedia vo všeobecnosti dosť neskoro. Obeduje sa tu medzi 14:00-15:00 (na čo si ešte stále zvykám, pretože doma na Slovensku jedávam obed o dosť skôr😀). Obedy a posedenia sú tu otázkou 5 – 6 hodín, s množstvom jedla, sladkostí a nápojov. Toto je dôvod prečo nepozývajú nikoho na večeru – je neslušné pozvať niekoho na dve hoďky. Dalším dôvodom je čas – večeria sa medzi 21:00 -22:00. 

Moja hosťovská rodina organizuje veľkonočnú “fiestu” každoročne na Veľkonočný pondelok a pozývajú celú rodinu, čo znamená, že tu bolo okolo tridsaťpäť ľudí v dome. Ako predjedlo sa je tzv. “pica-pica”, je to v podstate malý snack pred hlavným jedlom. Je to millión malých mysiek v strede stola s olivami, morskými plodmi, so syrom, studeným mäsom, orieškami, chipsami, chlebom a každý si berie čo chce. Po “pica-pica” nasleduje hlavné jedlo, a my sme mali rajčinovú polievku a varené jahňacie mäso.

Hlavné jedlo aj dezerty sú rôzne v každej rodine, ale torta zvaná “Mona” sa pečie u každého. Tvar, chuť aj veľkosť “mony” závisí iba na kreativite – tento rok sa u nás piekla mona v tvare opice.

Po jedle nasleduje najzaujímavejšia časť, hlavne pre deti. Najprv sa zdobia a maľujú uvarené vajíčka a neskôr hľadajú čokoládové vajíčka v záhrade. Hľadanie čokoládových vajíčok organizuje iba veľmi malé percento rodín, nie je to totižto nič typické pre Španielsko.

Po tomto všetkom nasleduje posedeníčko a piknik v záhrade s čajom a kávou. A samozrejme s čokoládami a sladkosťami.■

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s