Španielská Veľká noc

Čavkooo

Keďže som aj tohtoročné Veľkonočné sviatky strávila mimo domova a v inej krajine, chcem sa s Vami podeliť, ako Veľkú noc oslavujú Španieli. Je známe, že Španieli oslavujú tak často ako sa iba dá a najlepšie všetko vo veľkom. Milujú zábavu, ohňostroje, hudbu a karneval. Napríklad Madrid je dosť známy oslavami, ktoré sa tu na Veľkú noc konajú.

Aj v Španielsku je Veľkonočný pondelok najhlavnejším dňom, kedy sa celé rodiny stretávajú pri obede. Nekonajú sa tu však žiadne oblievačky, ani spievanie ani recitovanie. Španieli jedia vo všeobecnosti dosť neskoro. Obeduje sa tu medzi 14:00-15:00 (na čo si ešte stále zvykám, pretože doma na Slovensku jedávam obed o dosť skôr😀). Obedy a posedenia sú tu otázkou 5 – 6 hodín, s množstvom jedla, sladkostí a nápojov. Toto je dôvod prečo nepozývajú nikoho na večeru – je neslušné pozvať niekoho na dve hoďky. Dalším dôvodom je čas – večeria sa medzi 21:00 -22:00.

Moja hosťovská rodina organizuje veľkonočnú “fiestu” každoročne na Veľkonočný pondelok a pozývajú celú rodinu, čo znamená, že tu bolo okolo tridsaťpäť ľudí v dome. Ako predjedlo sa je tzv. “pica-pica”, je to v podstate malý snack pred hlavným jedlom. Je to millión malých mysiek v strede stola s olivami, morskými plodmi, so syrom, studeným mäsom, orieškami, chipsami, chlebom a každý si berie čo chce. Po “pica-pica” nasleduje hlavné jedlo, a my sme mali rajčinovú polievku a varené jahňacie mäso.

Hlavné jedlo aj dezerty sú rôzne v každej rodine, ale torta zvaná “Mona” sa pečie u každého. Tvar, chuť aj veľkosť “mony” závisí iba na kreativite – tento rok sa u nás piekla mona v tvare opice.

Po jedle nasleduje najzaujímavejšia časť, hlavne pre deti. Najprv sa zdobia a maľujú uvarené vajíčka a neskôr hľadajú čokoládové vajíčka v záhrade. Hľadanie čokoládových vajíčok organizuje iba veľmi malé percento rodín, nie je to totižto nič typické pre Španielsko.

Po tomto všetkom nasleduje posedeníčko a piknik v záhrade s čajom a kávou. A samozrejme s čokoládami a sladkosťami.■

20170417_16385520170412_122414.jpg20170403_17091420170413_162143.jpg

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s