Katalánci, posvätná hora Montserrat a prvá Paella

Cestuj sám  = spoznaj nových kamošov

Zábavná časť cestovania osamote je, že nikoho v krajine nepoznáš a v podstate si tak trochu nútený si nájsť nových kamarátov. Ak sa sťahuješ do miest ako Barcelona, obávať sa nemusíš. Na nete sa dá nájsť všetko a konajú sa tu rôzne aktivitky – medzinárodný piknik, rôzne stretnutia a združenia, ktoré sa organizujú práve pre ľudí, ktorí by chceli spoznať nových ľudí. Je to celkom ľahká a zábavná cesta ako si nájsť medzinárodných ale aj lokálnych kamošov 🙂

17835032_1011798978954742_2428565410744890351_o

Nezávislosť či ako to tu vlastne funguje

Španielsko je celkom veľká krajina, ktorá sa skladá z viacerých autonómnych spoločenstiev (presnejšie 17). Katalánsko je jedným z nich a za “hlavné mesto” sa považuje Barcelona. Úradným jazykom je teda katalánčina (niečo medzi španielčinou, francúzštinou a taliančinou, takže ak chceš prísť do Barcelony, aby si si precvičil španinu, Barcelona nie je najlepšie riešenie).  Ako každá čast Španielska, aj Katalánsko má svoju kultúru, architektúru, zvyky aj typické jedlá. Katalánci sa chcú osamostatniť od Španielska a pokúšajú sa o to už dlho, no odpoveď španielskej vlády bolo doteraz stále nie. Zákon hovorí, že Španielsko má byť zjednotené navždy a žiadna časť sa nemôže odpojiť. Katalánci ale chcú samostatnosť a aj to dávajú najavo. Je to trošku začarovaný kruh. Vytvorili si aj svoju vlastnú druhú neoficiálnu vlajku, ktorá visí na všetkých budovách (v podstate nelegálne).

20170412_121027
Celá Katalánska kultúra je zobrazená na tejto stene – hudba, živé vystúpenia a živé sochy, oblečenie, démoni aj vlajka

Prvá Paella v živote

Počas Veľkej noci  veľa španielov organizuje “fiestas”. Pred pár dňami sme sa jednej zúčastnili. Najčastejšie varia Paellu –  je to jedna z najtradičnejších jedál Španielska (je to ryža s omáčkou a morskými príšerami). Španieli milujú všetko čo nájdeš v mori.

IMG_20170413_214725_535

Túra na Montserrat

Ak sa chystás do Barcelony, Montserrat nemôžeš vynechať. Dá sa tam dostať celkom jednoducho vlakom a výhľad je famózny. Montserrat je národný park a je to jedna z najstarších hôr Katalánska. Dávno v minulosti bola táto hora pod morom a to je práve dôvod, prečo má taký špecificky tvar. V časoch, kedy bola katalánčina zakázaná, Montserrat bolo jediné miesto, kde aj napriek prísnemu zákazu kňazi porušili pravidlá a katalánčinu používali. Pokračovali aj s vydávaním kníh v katalánčine.

Je tu mnoho cestičiek na turisitiku, ktoré vedú na rozličné miesta. Prejsť sa môžeš napríklad aj na najvyšší bod alebo k tzv. magickému trojuholníku. Verí sa, že ak pobozkáš človeka ktorého miluješ v tomto magickom trojuholníku, vaša láska vydrží navždy. Legenda hovorí, že trojuholník vznikol anjelmi, ktorí sa nudili a začali sa  hrať so striebornými niťami.

DSC_0396-PANODSC_0399

Jedna myšlienka na “Katalánci, posvätná hora Montserrat a prvá Paella

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s