Portugalský sen

Portugalsko som si zamilovala už veľmi dávno aj napriek tomu, že som tam nikdy predtým nebola. Ako to je možné? Netuším. Naozaj neviem. Keď som uvidela čo i len jedinú fotku z Portugalska, zostala som fascinovaná a jediná veta čo ma napadla bola “Raz tam pôjdem”. No a teraz musím povedať, že ma táto krajina nesklamala. Nehovorím to príliš často, ale dokonca by som si vedela predstaviť tam bývať. Vedel/a si, že..

  • V dávnej minulosti patrilo Portugalsko Arabom, a vplyv je ešte stále viditeľný – hlavne kachličky na domčekoch ti pripomenú, kam táto krajina niekedy patrila.
  • Vieš ako u nich vyzerá zima? Rozkvitnuté  kvety, 15°C  a zelená tráva ( je trochu veterno a vlhko, ale je to v pohode). Myslím, že by som si na takú zimu vedela zvyknúť.
  • V domoch nemajú vykurovanie – čo znemená, že som vnútri chodila v zimnej bunde a vonku v tričku.
  • Nebuď prekvapený, ak ti nejaký “týpek” ponúkne kokaín. Drogy tam predávajú všade po uliciach.

20170224_160748

“Čo si tam robila?”

Nebol to “iba” výlet. Portugalsko hostilo druhú časť projektu ChapEx-u (Chapeter Exchange, čo je vlastne výmena dobrovoľníckych skupín medzi štyrmi krajinami – Island, Portugalsko, Slovensko a Nemecko. Zapojených je desať dobrovoľníkov z týchto štyroch krajín, a každá krajina hostí jednu časť projektu. Slovensko nasleduje v septembri.

16716134_631569063697254_4306978777837941504_o
Druhý “výlet” Slovákov v Portugalsku po Islande. 

 Jedlo je život

  • Hlavné jedlo všetkých hlavných chodov je ryba s rybou, ryba a ešte ryba. Menu-čko Bacalhao je jedno u najtradičnejších jedál, hlavnou prísadou je ryba.
  • Pastel de Nata je najznámejšia sladkosť. Druhú priečku obsadzuje žĺtok z vajíčka zmixovaný s práškovým cukrom. (Áno, jedia to iba tak. Žĺtok a cukor. Dojsť zaujímavé..)
  • NIKDY, ale NIKDY neplytvaj s jedlom v Portugalsku. Neznášajú to. Ak už nevládzeš dojesť, tak jedlo ponúkni kamarátovi, ale nech ťa ani nenapadne ho vyhodiť.
  • Ak sa pozrieš na obrázok, koláč Pastel de Nata je na ľavo, lotéria na sardinky v strede (ryba je život v Portugalsku, ryby sú všade), a Cavacas vpravo je tiež veľmi rozšírená sladkosť)

 

Lisabon je jedno  z najfotogenickejších miest, každá ulička stojí za fotku. Mesto je plné farieb, umenia a keramických kachličiek. A samozrejme aj malých žltých električiek. No a nezabudnime na schody, ak neznášaš schody, do Portugalska nechoď. Hlavne nie do Lisabonu. Nie som si istá, či tam nájdeš uličku, ktorá je rovná. Pri prechádzke po úzkych uličkách si dávaj pozor, nikdy nevieš odkade sa objaví auto. (alebo električka)

Možno ťa už napadlo, že Portugalsko je veľmi multikultúrna krajina. Vedel si ale, že v Lisabone existuje časť Moureria, ktorá je najmultikultúrnejšia časť celého Lisabonu? Počas prechádzky po Mourerie sa budeš cítiť ako keby si bol v úplne inej krajine. Stretávajú sa  a žijú tam kultúry z celého sveta – hlavne z Bangladéšu, Indie, Afriky a Číny. Bangladéšske kaderníctva, čínske obchodíky, indické reštaurácie, africké krajčírstva..Táto časť mesta je mega zaujímavá a ak sa chystáš do Lisabonu, zastav sa tam:)

Tradičná hudba FADO sa zrodila v časti Moureria v Lisabone

20170224_111807
 Bangladéšska časť
20170224_103307
Bangladéšske kaderníctvo v Mourerii

20170224_112613

20170224_103206
Mini trh s rybami v Mourerii

Jedna myšlienka na “Portugalský sen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s