Portugalský sen

Portugalsko som si zamilovala už veľmi dávno aj napriek tomu, že som tam nikdy predtým nebola (netuším ako to je možné, ale vždy ma dajak fascinovala tá krajina).
Portugalsko patrilo v minulosti Arabom a vplyv je ešte stále viditeľný hlavne na vykachličkovaných domoch. Zima u nich vyzerá asi takto: rozkvitnuté kvety,  15°C  a zelená tráva (je trochu veterno a vlhko, ale myslím, že by som si na takú zimu vedela zvyknúť.) V domoch nemajú vykurovanie – čo znemená, že som vnútri chodila v zimnej bunde.
Nebol to celkom iba “výlet”. Portugalsko hostilo druhú časť projektu ChapEx-u (Chapeter Exchange, čo je vlastne výmena dobrovoľníckych skupín medzi štyrmi krajinami – Island, Portugalsko, Slovensko a Nemecko. Zapojených je desať dobrovoľníkov z týchto štyroch krajín, a každá krajina hostí jednu časť projektu.

Lisabon j jedno  z najfotogenickejších miest, každá ulička stojí za fotku. Mesto je plné farieb, umenia a keramických kachličiek a žltých električiek. Špecifikom sú aj schody –  ak neznášaš schody, do Portugalska nechoď. Hlavne nie do Lisabonu. Nie som si istá, či tam nájdeš uličku, ktorá je rovná (+ pri prechádzke po úzkych uličkách si treba dávať pozor, dosť záhadne sa z každej strany objavujú električky a autá.

Portugalská kuchyňa:

  • Hlavné jedlo všetkých hlavných chodov je ryba s rybou, ryba a ešte ryba. Menu-čko Bacalhao je jedno u najtradičnejších jedál, hlavnou prísadou je ryba.
  • Pastel de Nata je najznámejšia sladkosť. Druhú priečku obsadzuje žĺtok z vajíčka zmixovaný s práškovým cukrom. (Áno, jedia to iba tak. Žĺtok a cukor). Poslednou tradičnou sladkosťou je Cavacas.
  • NIKDY, ale NIKDY neplytvaj s jedlom v Portugalsku. Neznášajú to. Ak už nevládzeš dojesť, tak jedlo ponúkni kamarátovi, ale nevyhadzuj ho)
  • Ryby sú u nich všade, čoho sú dôkazom i lotéria na konzervované sardinky

Časť Moureria

Portugalsko je veľmi multikultúrna krajina. V  Lisabone existuje časť Moureria, ktorá je najmultikultúrnejšia časť celého Lisabonu.  Počas prechádzky po Mourerie sa budeš cítiť ako keby si bol v úplne inej krajine. Stretávajú sa  a žijú tam kultúry z celého sveta – hlavne z Bangladéšu, Indie, Afriky a Číny. Bangladéšske kaderníctva, obchody z Číny, reštaurácia z Indie, krajčírstvo z Afriky. Táto časť mesta je mega zaujímavá a ak sa chystáš do Lisabonu, zastav sa tam. Dokonca tradičná hudba Fado sa zrodila v časti Moureria.

20170224_160748

16716134_631569063697254_4306978777837941504_o

Reklamy

Jedna myšlienka na “Portugalský sen

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s