Am I moving back to Turkey for the summer?/ Sťahujem sa v lete naspäť do Turecka?

“Are you moving back to Turkey in summer?” I already answered this question to myself in September, right after I came home from Turkey. For thoose, who don’t know, I was working in the animation team for three months in one of the hotels on the Turkish riviera, and ocassionally, I was a tour guide for slovak tourists as well. I am inlove with Turkey, and yes, I will be moving back in the middle of June for another three adventureous months. Although I had a choice between working in the animation team and a tour guide, I decided to go with the first one. Again. Once in  while I will become a tour guide just like the last summer, but most of the time, you will find me in a hotel.

“No čo cez leto? Ideš naspäť do Turecka?” Na túto otázku som odpoveď poznala už v septembri, keď som sa po troch mesiacoch v Turecku, vrátila naspäť na Slovensko. Pre tých, čo neviete, v Turecku som pracovala tri mesiace v animačnom tíme a sem tam sa mi ušla aj práca delegátky:). Turecko milujem, a áno, v strede júna sa sťahujem naspäť na ďalšie tri mesiace. Aj keď som mala možnosť si vybrať medzi prácou animátorky a delegátky, vybrala som si prvú možnosť. Znova. No raz za čas sa stanem aj delegátkou, presne tak ako aj minulé leto, ale väčšinu času ma nájdeš na hotely.

LOST. ALL THE TIME./ Vkuse stratená. Vkuse.

Getting lost is a regular part of my travel journeys, it just happens all the time. Sometimes on purpose, sometimes not. We had a day off every Sunday, it was just perfect for adventures. A bridged culture of two continents,  travelling from city to city, palm trees, mosaics, boat tours, making friends wit locals, shopping, tanning, beaching, biking, walking, visiting luna parks, cinemas, parks, driving around in a car, sightseeing, getting ice-cream, henna tattoes, shisha, cocktails, sitting around in cafés and listening to the sound of a rolling dice from the game of Tevla, festivals, concerts, doing sports, taking pictures, eating oranges from the trees, chilled lifestyle, learning arabian and turkish, swimming in lakes, sunsets over the beach and waking up at 4:30 am just to catch the breathtaking sunrises from the mountains, rafting, catching turtles, beach parties, walking miles on the beach, eating real  Döner, the daily “gün aydın, nasılsın?” (Good morning, how are you?), the significant turkish music, tea, phrases, parties.. Theese are the words, which describe my last summer, and I refuse to give up on them.

To že sa stratím v cudzej krajine, patrí do mojej rutiny cestovania. Proste sa to iba stane znova a znova, niekedy úmyselne, niekedy menej úmyselne. Deň voľna sme mali každú nedeľu, čo znamenalo, že je čas na nové dobrodružstvo. Kultúra dvoch kontinentov prepojená mostom, cestovanie z jedného mesta do druhého, mozaiky, palmy, výlety loďou, spoznávanie nových kamarátov, nákupy, opalovačky a kúpačky v mori, cyklistika, turistika, luna parky a kolotoče, kino, návšteva parkov, vozenie sa autom, kochanie sa krásami prírody, vodopády, zmrzliny, tetovania henou, vôňa shishy, koktejly, zvuky rolujúcej sa kocky zo stolovej hry Tavla  v kaviarniach, festivaly, koncerty, športovanie, fotenie sa, jedenie pomarančov priamo zo stromu, neuponáhľaný životný štýl, učenie sa arabčiny a turečtiny, plávanie v najkrajších jazerách a kaňonoch, západy slnka ponad plážou, zobúdzanie sa o 4:30 ráno aby sme zachytili tie najkrajšie  východy slnka spod hôr, rafting, chytanie korytnačiek, plážové diskotéky, kilometrové prechádzky po pláži, pravý kebab, každodenné “Gün aydın, nasılsın?” (Dobré ráno, ako sa máš?), výrazná turecká hudba, čaj, slová, partyčká..Tieto slová sú tie, ktoré najviac opisujú moje leto, a odmietam sa ich vzdať.

Is Turkey a safe country?/ Je Turecko bezpečné?

Name me at least one country, which is safe. I can cross the road infront of my house, and a car can hit me. I am not saying it’s the safest, because it’s not. But keep in mind, Turkey is a huge country. The medias are filled with news from Turkey, but you don’t have to believe everything they say. Last summer, a lot of slovak tourists came up to me and told me things I didn’t know about. Most of the time the media colours the facts a bit.

Povedz mi aspoň jednu krajinu, ktorá je dnes bezpečná. Vyjdem pred dom a zrazí ma auto. Nehovorím, že je Turecko bezpečné, pretože najbezpečnejšie nie je. Na druhej strane, je to obrovská krajina. Médiá sú preplnené správami o Turecku, tu bomba, tam bomba, vraždy a utečenci. No nie všetko čo je v médiách je stopercentná pravda. Častokrát prichádzali turisti so správami, ktoré boli trochu viac skreslené, ako realita.

Are Turkish people nice?/ Sú turci v pohode?

“You have to be careful, don’t walk alone on the streets” I don’t know why, but some people have this phrase fixed in their minds about Turkey. I would say it a bit differently. Yes, be careful, it’s a different culture, so repect it and dress according to it, if you want to be treated with respect. Don’t accept a ride from strangers. Especially men try to talk to you once in a while, when they see you walking alone at night, but nobody said you have to reply. On the other hand, they are very nice and hospitable. I think, they have the most hospitable culture I have ever met.

“Dávaj si pozor a neprechádzaj sa sama po ulici”. Neviem prečo, ale veľa ľudí napadne táto fráza, keď počujú slovo Turecko. Povedala by som to trochu ináč. Áno, musíš si dávať pozor, je to iná kultúra, takže to rešpektuj a obliekaj sa trochu menej vyzývavo. Turecko je moslimská krajina, a celá zahalená od hlavy po pätu chodiť nemusíš, pretože to nerobia už ani Turci. Ak chceš aby ťa brali s rešpektom, stačí ak prestaneš nosiť priesvitné tričká a kraťase, z ktorých ti vytŕča celý zadok. Turci sú veľmi milí a pohostinní, je to jedna z najpohostinnejších kultúr, ktoré som kedy stretla.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s