Sťahujem sa v lete naspäť do Turecka?

“No čo cez leto? Ideš naspäť do Turecka?” Na túto otázku som odpoveď poznala už v septembri, keď som sa po troch mesiacoch v Turecku, vrátila naspäť na Slovensko. Pre tých, čo neviete, v Turecku som pracovala tri mesiace v animačnom tíme a sem tam sa mi ušla aj práca delegátky:). Turecko milujem, a áno, v strede júna sa sťahujem naspäť na ďalšie tri mesiace. Aj keď som mala možnosť si vybrať medzi prácou animátorky a delegátky, vybrala som si prvú možnosť. Znova. No raz za čas sa stanem aj delegátkou, presne tak ako aj minulé leto, ale väčšinu času ma nájdeš na hotely.

Vkuse stratená. Vkuse.

To že sa stratím v cudzej krajine, patrí do mojej rutiny cestovania. Proste sa to iba stane znova a znova, niekedy úmyselne, niekedy menej úmyselne. Deň voľna sme mali každú nedeľu, čo znamenalo, že je čas na nové dobrodružstvo. Kultúra dvoch kontinentov prepojená mostom, cestovanie z jedného mesta do druhého, mozaiky, palmy, výlety loďou, spoznávanie nových kamarátov, nákupy, opalovačky a kúpačky v mori, cyklistika, turistika, luna parky a kolotoče, kino, návšteva parkov, vozenie sa autom, kochanie sa krásami prírody, vodopády, zmrzliny, tetovania henou, vôňa shishy, koktejly, zvuky rolujúcej sa kocky zo stolovej hry Tavla  v kaviarniach, festivaly, koncerty, športovanie, fotenie sa, jedenie pomarančov priamo zo stromu, neuponáhľaný životný štýl, učenie sa arabčiny a turečtiny, plávanie v najkrajších jazerách a kaňonoch, západy slnka ponad plážou, zobúdzanie sa o 4:30 ráno aby sme zachytili tie najkrajšie  východy slnka spod hôr, rafting, chytanie korytnačiek, plážové diskotéky, kilometrové prechádzky po pláži, pravý kebab, každodenné “Gün aydın, nasılsın?” (Dobré ráno, ako sa máš?), výrazná turecká hudba, čaj, slová, partyčká..Tieto slová sú tie, ktoré najviac opisujú moje leto, a odmietam sa ich vzdať.

Sú Turci v pohode?

“Dávaj si pozor a neprechádzaj sa sama po ulici”. Neviem prečo, ale veľa ľudí napadne táto fráza, keď počujú slovo Turecko. Povedala by som to trochu ináč. Áno, musíš si dávať pozor, je to iná kultúra, takže to rešpektuj a obliekaj sa trochu menej vyzývavo. Turecko je moslimská krajina, a celá zahalená od hlavy po pätu chodiť nemusíš, pretože to nerobia už ani Turci. Ak chceš aby ťa brali s rešpektom, stačí ak prestaneš nosiť priesvitné tričká a kraťase, z ktorých ti vytŕča celý zadok. Turci sú veľmi milí a pohostinní, je to jedna z najpohostinnejších kultúr, ktoré som kedy stretla.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s