“Sťahuješ sa v lete naspäť do Turecka?”

“No čo cez leto? Ideš naspäť do Turecka?” Na túto otázku som odpoveď poznala už v septembri, keď som sa po troch mesiacoch v Turecku, vrátila naspäť na Slovensko.  Turecko milujem, a áno, v strede júna budem späť na ďalšie tri mesiace.

Deň voľna sme mali každú nedeľu, čo znamenalo, že je čas na nové dobrodružstvo. Kultúra dvoch kontinentov prepojená mostom, cestovanie z jedného mesta do druhého, mozaiky, palmy, výlety loďou, spoznávanie nových kamarátov, nákupy, opalovačky a kúpačky v mori, cyklistika, turistika, luna parky a kolotoče, kino, návšteva parkov, vozenie sa autom, kochanie sa krásami prírody, vodopády, zmrzliny, tetovania henou, vôňa shishy, koktejly, zvuky rolujúcej sa kocky zo stolovej hry Tavla  v kaviarniach, festivaly, koncerty, športovanie, fotenia, jedenie pomarančov priamo zo stromu, neuponáhľaný životný štýl, hranie v muzikáloch, učenie sa arabčiny a turečtiny, plávanie v najkrajších jazerách a kaňonoch, západy slnka ponad plážou, zobúdzanie sa o 4:30 ráno aby sme zachytili tie najkrajšie  východy slnka spod hôr, rafting, chytanie korytnačiek, plážové diskotéky, kilometrové prechádzky po pláži, pravý kebab, každodenné “Gün aydın, nasılsın?” (Dobré ráno, ako sa máš?), výrazná turecká hudba, čaj, slová, partyčká..Jasné, že som to chcela zažiť znova.
Veľakrát dostávam otázky typu Sú Turci v pohode?, Nebojíš sa?, potom rady typu “Dávaj si pozor a neprechádzaj sa sama po ulici”. . Áno, musíš si dávať pozor, je to iná kultúra, takže to treba rešpektovať a obliekať sa trochu menej vyzývavo. Turecko je moslimská krajina, a celá zahalená od hlavy po pätu chodiť nemusíš, pretože to nerobia už ani Turci. Ak chceš aby ťa brali s rešpektom, stačí ak prestaneš nosiť priesvitné tričká a kraťase, z kt. ti vytŕča celý zadok.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s