Tridsaťtri vecí, ktoré som v USA skúšala po prvýkrát

1900236_10152353651059462_4114325840000041728_o

Nezáleží koľko máš rokov, no raz za čas dostaneš možnosť si vyskúšať niečo nové. Niečo, čo si doteraz ešte nikdy v živote nerobil. Spísala som 33 vecí, ktoré som v USA skúsila po prvý krát ja:

 1. Jedla vyprážané oreo – keksíky (vzhľadom na to, že sú dva krát také nezdravé, sú mega dobré. U nás som ich ešte nevidela, no v USA ich majú všade. Ak si ich ešte nejedol a chceš vyskúšať, napíš mi, pozývam ťa na oreo – rande)

 2. Hádzala vriacu vodu do vzduchu a pozorovala ako sa to v priebehu sekundy premenilo na paru (vieš si predstaviť aká bola zima?)

 3. Hrala basketbal (aj keď som to niekoľkých týždňoch vzdala, za pokus to stálo)

 4. Aj softbal (je to typický americký šport, presne ako baseball, len pre dievčatá.)

 5. Začala tancovať

 6. V tenise sa dostala medzi najlepších hráčov zo stredných škôl v štáte Wisconsin (je to celkom zaujímavé storyčko, jeden deň sa s vami podelím aj o tom)

 7. Okrem toho, tancovala som aj balet (veľká poklona pred všetkými balet tanečníkmi, či už tancujete profesionálne alebo nie.. je to “iba o trochu ťažšie” než sa to zdá.)

 8. Školská opekačka (bola to časť Homecoming – týždňa. Homecoming je väčšinou prvý októbrový týždeň, a na konci týždňa sa koná prvý školský ples – Homecoming.)

 9. Popritom som sa zúčastnila ešte na troch školských plesoch. (Homecoming, Winterfest a Prom. A áno, školské plesy sú presne také, ako ich vidíš vo filmoch)

 10. Spromovala (zmaturovala) z americkej strednej (maturity sú tam neni, škoslký systém v USA je iný ako na SVK. Používajú kreditový systém – dačo ako u nás vysoké školy.)

 11. Dostala sa na Prom Court (ako som spomínala, Prom je školský ples. Päť dievčat a chlapcov sa dostane na prom court – viď prvú fotku – dievčatá dostanú korunky, ktoré musia mať na sebe počas celého plesu. Z piatich párov sa vyberie jeden a zvolí sa kráľ a kráľovná školy.)

 12. Rajčinová vojna (bola to časť školskej aktivity v španielskom klube, a bola totálne super – duper. Rajčiny som na sebe cítila ešte dobrých pár dní, ale išla by som do toho znova)

 13. Dostala vlastnú školskú skrinku (áááánooo, kód si pamätám ešte dodnes. Najprv toč doprava, potom doľava a znovu doprava)

 14. Oslavovala pravý Halloween (strašidelne vyzdobené domčeky plné kostier, hrobov a pavučiny. Dokonca aj vo vnútri)

 15. Trick – or Treat (Trick or treting sa koná na halloweena, oblečieš sa do masky a chodíš od domu k domu so sloganom Trick – or – Treat. Odmenou sú sladkosti)

 16. Navštívila strašidelné domčeky -( USA žije Halloweenom, no a počas tohto sviatku sú strašidelné domčeky všade. Mne sa najviac pozdávala strašidelná cesta, v noci, v lese, v strede ničoho, keď nás prevážali na vlečke traktora. Celé to trvalo asi dve hodky, zo stromov skákali ľudia, prebehovali kone a jelene, brali nás do polorozpadnutých domčekov, kde nám rozprávali strašidelné príbehy. Najviac ťa vystrašia keď to najmenej čakáš, no a v tom momente zabudneš aj svoje meno.)

 17. Viezla sa žltým autobusom (fajn vyskúšať, no viesť sa s ním každý deň je menej fajn – našťastie som to robiť nemusela často. Autobus je plný malých kričiacich detí zo základky)

 18. Nákupy na Balck Friday (Balck Friday nakupovanie sa pomaly ale isto snaží prebrať aj Slovensko, no od USA máme ešte veľmi ďaleko. Najprv si počkaj v rade tri hodiny, aby si sa dostal do obchodu. Potom kúp pár topánok za dva doláre a dostaneš telku zdarma u nás ešte nie je.)

 19. Hľadala vajíčka na Veľkú Noc (Američania nepoznajú žiadne oblievačky, tam sa hľadajú ukryté čokoládové vajíčka v záhrade)

 20. Navštívila výtvarné múzeum (rozhodla som sa si dať predmet umenie a výtvarná výchova. Na konci semestra sme mali možnosť navštíviť výtvarne múzeum v meste Milwaukee. Iba taká malá zaujímavosť – natáčal sa tam film Transformers)

 21. Išla na Rodeo (vieš, kovboji)

 22. Mala som vlastnú “graduation party” (za to, že som “zmaturovala” z americkej školy. Každý, kto skončí strednú školu, má obrovskú párty, kam si pozýva trištvrťku školy, všetkých kamarátov, rodinu, známych aj neznámych)

 23. Dojila kravu (americká prababka mala farmu, musela som to vyskúšať)

 24. Oslavovala Thanksgiving (jeden z najväčších sviatkov v USA.. vieš, keď jedia obovskú plnenú morku s kukuricou, zemiakmi.. a zákuskami..sladkosti sú všade)

 25. Dostala šteniatko (moji súrodenci chceli psa, a dostali ho 🙂 )

 26. Tematické dni v škole (vieš si predstaviť, že by si do školy išla v pyžame,v župane, alebo v disney kostýme? V USA to je v pohode. Ak neprídeš v pyžame počas pyžamového dňa, nie si cool)

 27. Jedla Culver´s (Culver´s je niečo ako McDonald´s, len o sto krát lepší.. A zmrzlina je nebíčko v papuľke)

 28. Grilovala pred štadiónom (koncoročný školský výlet bol baseballový zápas. Učiteľ nakúpil veci a griloval obed. Pred štadiónom. Robia to tam všetci)

 29. Mala príhovor počas promócií (bola som cudzinka a takúto česť malo len 5 ľudí)

 30. Išla na baseballový zápas (dokonca rozumiem aj pravidlám, no pri americkom futbale som ich nepochopila ani po roku v USA. Ak tomu niekto rozumiete a máte záujem mi ich vysvetliť, budem rada)

 31. Kempovala a spala v stane (nikdy predtým som v stane nespala)

 32. Oslavovala americké Vianoce (oslavujú 25. decembra. 24. december je u nich normálny deň, ako každý iný)

 33. Prvý krát som videla čiernu veveričku. (Aspoň som si myslela že to je veverička. Totižto chipmunk a squirell sú dve rozdielne zvieratá.)

 

 

Jedna myšlienka na “Tridsaťtri vecí, ktoré som v USA skúšala po prvýkrát

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s