St. Maarteen: Where airplanes land above your head / Ostrov, kde lietadlá pristávajú pár metrov nad tvojou hlavou – Vitaj na Sv. Martine

10285759_782710418420911_8794288462616402915_o

St. Maarten or St. Martin?  It’s right either way.  The only thing which depends is whether you are on the Dutch or French side. By the way, yes, the airplanes literally land above your head,  while you are chilling out on Maho beach.

Most of the people have seen a video of a gigantic  airplane landing over Maho beach, the videos are all over instagram and youtube. But when you are there, it’s just an out of reality experience and you feel totally powerless. On the other hand, It might be less romantic than you think, (imagine, you are standing in the midle of a desert during a sandstorm) and it’s not the safest either. There are even bilboards saying: “Do not stand close to the fence, the plane might blow you away.”

Vitaj na najmenšom ostrove sveta rozdelený medzi dve krajiny (Francúzsko a Holandsko) v Karibskom mori – na Sv. Martine. Už si niekedy zaregistroval video z pristávania lietadiel na pláži Maho?

Ten pocit, keď ti lietadlo pristáva pár metrov ponad hlavou, je zážitok na celý život. Ten moment, keď stojíš na piesku medzi oceánom a pristávacou dráhou..V tom momente sa začneš cítiť totálne bezmocný.  No romantické to z daľeka nie je. Predstav si že stojíš v strede púšti cez púštnu búrku. Lietadlo piesok riadne rozveje, no a zrazu nevieš, či si na pláži, alebo je pláž na tebe. Na pláži dokonca nájdeš aj bilbordy a plagáty ktoré ťa upozorňujú na to, aby si nestál priamo pred pristávacou dráhou – lietadlo ťa totižto môže odfuknúť do mora.

1234232_10201608064463907_663139986_n

Fun fact 1: St Martin is the smallest island on Earth divided into two countries. (The Netherlands and France)

Fakt č.1 : Sv. Martin je najmenší ostrov na svete rozdelený medzi dve krajiny (Francúzsko a Holandsko)

Warning! / Varovanie

In case you can not stand iguanas and all the lizards,  avoid this island as much as you can. Iguanas are all over the roads, walls, windows, hotels.. Everywhere.

Ak neznášaš chameleony, iguany, jašterice a plazy ktoré ani neviem pomenovať, tak sa od tohto ostrova drž ďaleko. Plazy sú tu všade po ulici, na pláži, po stenách, oknách, hoteloch.. Všade.

Fun fact 2: A lot of locals live on the river or ocean creeks in small boats (or how do I suppose to call it?), so they don’t have to pay property taxes (this was the most mindblowing fact a local told me.)

Jedna z  faktov čo ma najviac zarazilo a prekvapilo (možno preto, že by ma to nikdy nenapadlo), ale domáci tu žijú v korytách oceánov v člnoch a plachetniciach, aby sa takto vyhli plateniu daní.

What meal should you definitely try? (Vegetarians please skip / Aké jedlo sa tu oplatí ochutnať? (Vegetariáni, prosím, preskočte tento odsek)

Pick the biggest lobster alive in the restaurant, let them cook it for you and eat it. The whole lobster.

Choď do reštiky, vyber si toho najväčšieho homára a zjedz ho. Reštaurácia ti ho uvarí. No a tebe nezostáva nič iné, ako ho zjesť. Celého homára.

10152475_10201608059383780_311387099_n

My favourite part? / Moja najobobľúbenejšia časť?

Ziplining in the rainforrest between parrots and monkeys, and checking out the marine life 🙂

“Ziplajnovanie” v pralese medzi papagájmi a opicami a potápanie sa.

dscf5739

dscf5779

dscf5711

By the way, if you thought, the only bridge which can open is the Tower Bridge in London… On Saint Maartens you will find a couple of them! In case you are heading to the airport and you want to catch your flight… Try to aviod theese bridges, it takes some time while they close and re-open.

Ak si si myslel, že jediný most ktorý sa vie otvoriť aby pod ním mohli prejsť ľode je Tower Bridge v Londýne.. Tak si z toho nič nerob, tiež som si to myslela. Na Sv. Matine ich je zopár, takže ak sa ponáhľaš na letisko, tak sa týmto mostom snaž vyhnúť… Jedine, že by si chcel zmeškať svoj let, tak v pohode.

dscf5673

Jedna myšlienka na “St. Maarteen: Where airplanes land above your head / Ostrov, kde lietadlá pristávajú pár metrov nad tvojou hlavou – Vitaj na Sv. Martine

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s