“To sa fakt vrátiš až o rok?” – alebo aj život výmenného študenta

“Máš všetko?”

“Dúfam”

“Ešte stále chceš ísť?”

” Ale mamii, veď vieš..”

Prvý krát v živote som preletela Atlantikom a lietadlo smerovalo do USA.  V tom čase som mala šestnásť a čakalo na mňa celkom zaujímavé dobrodružstvo. Veď kto by nechcel skúsiť život Amíka?  Americká stredná a život v hosťovskej rodine mi priniesli druhý život, ktorý sa ani z časti nepodobal na ten slovenský.

Po preletení niekoľkých časových zón, lietadlo pristálo a ja som sa zrazu ocitla vo väčšom meste ako celé Slovensko.  Vtedy som si prvý krát uvedomila, kde som a čo tu vlastne robím. A  že svoju vlastnú izbu uvidím až o 11 mesiacov. Po vybavení všetkých kontrol som sa rozodla zavolať domov. Aspoň im dám vedieť že som už tu.

No čau mami, už som v Chicagu.. Zachvúľu nás zoberú na hotel na dvojdňové sústredko.. Povedz babke, že je všetko fajn.”

2013-08-17-15-18-12

2013-08-17-14-18-24

 

V ten deň som spoznala niekoľko super ľudí v mojom veku, z celého sveta.  Doslova z celého sveta, z každého kontinentu. Okrem Antarktídy. Mali sme dvojdňové sústredenie a na tretí deň si nás vyzdvihli rodiny. Prvý krát som ich videla naživo – dovtedy sme si poslali pár e-mailov, viac času nebolo. Vždy ma fascinovali “americké domy”, ktoré som pred tým videla iba vo filmoch, ale teraz som v jednom z nich išla bývať – V americkom dome ktorý bol na golfovom ihrisku. Pár krát sa stalo, že nám golfisti rozbili okno.

Do USA som prišla na začiatku augusta, takže pred začatím školy som si ešte mohla užiť troj – týždňové letné prázdniny.  Študenti tu ale žijú školou, čo znamená, že aj počas leta majú v škole tréningy – niekedy aj dvoj fázové. Tenis sa mi začal hneď druhý týždeň, čo znamenalo niekoľko hodín tréningu a zápasov denne. Americký školský systém ma dosť prekvapil.. Možno kvôli tomu, že na Slovensku študenti v škole nestrávia ani o sekundu navyše. Proste si tu odsedíme šesť – sedem hodín a zo školy chceme vypadnúť čo najrýchlejšie ako sa iba dá.

img_2507

Takto vyzerali moje prvé dni v USA. Pred sebou ešte mala ale kopu udalostí – prvý školský deň, Deň Vďakyvzdania, nákupy na “Black Friday”, Halloween, Karibik, Vianoce, Veľkú Noc..■

Jedna myšlienka na ““To sa fakt vrátiš až o rok?” – alebo aj život výmenného študenta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s