“So now you will just leave for a year?” A.K.A Life of an exchange student / “To sa fakt vrátiš až o rok?” – alebo aj život výmenného študenta

“Did you pack everything?”

“I hope so.”

“Do you still want to go?”

“Mom, you know..”

First time in my life crossing the Atlantic Ocean to get to the United States, to spend a whole year on this continent. I was sixteen that time, and oh, come on, who wouldn´t want to try  American life?  By living in a host family and visiting the local high school, I was about to create my second life over there. Can you imagine the excitement I felt?

After crossing several time zones, the plane landed, and I found myself in a city  bigger than my home country.  While waiting in the long airport lines, I caught myself thinking “Whaaat am I doing here? I should have listened to my mom”. This was the moment I realized what I was actually doing, and that I will not go home for a year.   After I got my luggage and went through all the controls, I decided to call my parents.

,,Mom, I am in Chicago, and they will take us to the hotel and we are gonna have a two day arrival orientation. And Tell grandma not to cry.”

*****************************************************************

Máš všetko?”

“Dúfam”

Ešte stále chceš ísť?”

” Ale mamii, veď vieš..”

Prvý krát v živote som preletela Atlantikom a lietadlo smerovalo do USA.  V tom čase som mala šestnásť a čakalo na mňa celkom zaujímavé dobrodružstvo. Veď kto by nechcel skúsiť život Amíka?  Americká stredná a život v hosťovskej rodine mi priniesli druhý život, ktorý sa ani z časti nepodobal na ten slovenský.  

Po preletení niekoľkých časových zón, lietadlo pristálo a ja som sa zrazu ocitla vo väčšom meste ako celé Slovensko.  Vtedy som si prvý krát uvedomila, kde som a čo tu vlastne robím. A  že svoju vlastnú izbu uvidím až o 11 mesiacov. Po vybavení všetkých kontrol som sa rozodla zavolať domov. Aspoň im dám vedieť že som už tu.

No čau mami, už som v Chicagu.. Zachvúľu nás zoberú na hotel na dvojdňové sústredko.. Povedz babke, že je všetko fajn”

2013-08-17-15-18-12

2013-08-17-14-18-24

That day, I got to know some cool people from all around the world. They were exchange students as well. We had a camp for a couple of days, and we got to know each other better.

The third day our host families picked us up. The first time ever I saw my host family in real life.  After some time, we arrived to my ,,new home,,. I always loved theese ,,American-styled,, houses. I have only seen them in the movies, but hey, now it was real and I was going to live in one – an American house with a huge yard, golf course behind it, and guess what.. I even had my own room!

It was just the beginning of August when I arrived, so I still had three weeks before the school starts. A few days later, I signed up for school and did my scasuale. I joined the tennis team and had practises every day. The difference in school system between the USA and Slovakia suprised me so much. Kids spend a lot of time at school, they have practises and a dozens of clubs to join.  I liked that.

***********************************************************

V ten deň som spoznala niekoľko super ľudí v mojom veku, z celého sveta.  Doslova z celého sveta, z každého kontinentu. Okrem Antarktídy. Mali sme dvojdňové sústredenie a na tretí deň si nás vyzdvihli rodiny. Prvý krát som ich videla naživo – dovtedy sme si poslali pár e-mailov, viac času nebolo. Vždy ma fascinovali “americké domy”, ktoré som pred tým videla iba vo filmoch, ale teraz som v jednom z nich išla bývať – V americkom dome ktorý bol na golfovom ihrisku. Pár krát sa stalo, že nám golfisti rozbili okno.

Do USA som prišla na začiatku augusta, takže pred začatím školy som si ešte mohla užiť troj – týždňové letné prázdniny.  Študenti tu ale žijú školou, čo znamená, že aj počas leta majú v škole tréningy – niekedy aj dvoj fázové. Tenis sa mi začal hneď druhý týždeň, čo znamenalo niekoľko hodín tréningu a zápasov denne. Americký školský systém ma dosť prekvapil.. Možno kvôli tomu, že na Slovensku študenti v škole nestrávia ani o sekundu navyše. Proste si tu odsedíme šesť – sedem hodín a zo školy chceme vypadnúť čo najrýchlejšie ako sa iba dá.

img_2507

This was just the beginning, and I had the  whole year ahead of me. The First official day of school, Thanksgiving, Black Firday shopping, Halloween, Christmas, Spring Break, Easter..

Takto vyzerali moje prvé dni v USA. Pred sebou ešte mala ale kopu udalostí – prvý školský deň, Deň Vďakyvzdania, nákupy na “Black Friday”, Halloween, Karibik, Vianoce, Veľkú Noc..

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s