Hello from the Elves / Zdravia ťa škriatkovia priamo z Islandu

I just looove when during travelling I have a chance to enroll to the local culture a bit. Fortunately, this happened on Iceland as well. We got to try the Icelandic cousine, picked up some habbits, found out their favourite free time activities, ate shark (after which you should have a shot of their typical alcohol – Brennivin. Shark  was not my favourite, but  you should definetely give it a try).

Vieš čo milujem? Keď mám možnosť počas cestovania spoznať lokálnu kultúru trochu viac do hĺbky, ako iba z internetu. Šťastie som mala aj na Islande, kde sme mali možnosť ochutnať ich kuchyňu, nahliadnuť do kultúry, dozvedeli sme sa čo robia vo voľnom čase, a ukončili sme to jedením žraločieho mäsa (po ktorom by si si mal dať ich typický alkohol Brennivin. Žraločie mäso by som sama od seba znovu nikdy nejedla, ale ochutnať by si to mal určite.)

20160929_142932
Reykjavík´s famous Hallgrímskirkja church. / Známy kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku
20160929_144722
From the top of Hallgrímskirkja church in Reykjavík. / Výhľad z kostola Hallgrímskirkja v Reykjavíku
20160929_144545
From the top of Hallgrímskirkja church. / Výhľad z kostola Hallgrímskirkja v Reykjavíku

Christmas Yules? / Vianoční škriatkovia?

Christmas Yules are an Icelandic version of Santa Clause. Icelanders start to celebrate Christmas 13 days before the 24th of December. The kids clean their shoes 13 days before Christmas Eve and place them to the window. Every night during theese 13 days, one of the Christmas Yules visit the kids (btw, they have 13 Yules) and bring either candy or potato to the kids, depending on how they behaved.  The ones who were good get candy and the other ones…well, a potato.

Vianoční “škriatkovia” (alebo Christmas Yules), sú verziou Santa Clausa. Islanďania začínajú oslavovať Vianoce 13 dní pred 24-tým decemberom. Deti si očistia topánky trinásť dní pred Vianocami  a dajú ich do okna (Je to proste “náš” slovenský mikulášsky systém s tým rozdielom, že oni majú “Mikuláša” trinásť dní po sebe. Počas týchto trinástich dní, každú noc jeden z trinástich škriatkov navštívi deti (Každý deň iný škriatok, majú ich trinásť) . Dobré deti dostanú sladkosť a tí menej dobrí… nuž, zemiak.

the-icelandic-yule-lads

I was lucky enough to spend some time and have dinner with an Icelandic family. Talking to native people and making local friends are the best ways how to find out most of the things about the country. Icelanders  own  a bunch of scary stories about Elves, children and women, ask people to tell you at least one. The stories are mostly about murdering and dying, but they are very unique and a big part of thier culture.

Islandský život som mala možnosť spoznať aj vďaka rodine, u ktorej som strávila jeden večer. Najlepší a najjednoduchší spôsob, ako sa dozvedieť o krajine najviac, je sa spoznať s domácimi. Islanďania vlastnia tiisíííííce strašidelných príbehov o škriatkoch, deťoch a ženách. Ak budeš mať možnosť, určite sa nezabudni spýtať aspoň na jeden príbeh. “Storyčká” sú dosť morbídne,sú o zomieraní a vraždení, ale je to veľká časť ich kultúry. Ver mi, s radosťou ti porozprávajú.

dsc_0799
The streets of Reykjavík / ulice Reykjavíku

Icelandic cousine / Národné jedlo

I am pretty sure that on this picture you can see most of the typical Icelandic foods and beverages (except of sheep head). In the back you can see the two most typical Icelandic alcoholes – the white one´s called Brenninin – this is the one  which you should drink right after the shark, and the second one – Tópas, which actually tastes like the typical Icelandic candy (black candy on the left side)
On the righ side the white ,,things,, on the plate are a dried fish (stop eating chicken, this dried fish contains tons of proteins). Most of the time they spread some butter on it as well, so it tastes better and softer.
By the dried fish you can see a little conatiner with small pieces of meat – that´s the shark. It had to be closed since the smell of it is very strong.
There are still a couple of things which are not on the picture. Typical icelandic soup – the main ingrediet is lamb meat and potatoes and let´s not forget the sheep head which is mostly used for decoration.

Pred tým, ako toto začneš čítať, sa pozri na obrázok pod textom. Nájdeš tam skoro všetky typické jedlá (okrem ovčej hlavy, tá tam nie je). V zadu vidíš dve fľašky – áno je to alkohol a nie, moc dobrý nie je (ak ho chceš vyskúšať prídi ma navštíviť, ešte stále ho mám doma). Biely alkohol Brenninin je ten, s ktorým sa zapíja žraločie mäso, a druhý – Tópas, ktorý viac než sladký, a chutí ako jeden z ich typických sladkostí)
Na pravej strane, tie biele “vecičky” na tanieri, je sušená ryba (ak sa zdravo stravuješ a chceš proteíny, začni jesť sušenú rybu).
Pri sušenej rybe je malá uzavretá nádobička, s kúskami mäsa. To je náš slávny žralok. Zatvorené to je z dôvodu, že má veľmi výraznú vôňu.
Sú tu ešte dve veci, ktoré na obrázku nenájdeš. Typická polievka – ktorá je z ovčieho mäsa zemiakov, a ešte nezabudnime na ovčiu hlavu – ktorá sa ale väčšinou používa už iba na dekoráciu.

20160926_144614
Free time / Voľný čas

Yeah I guess it´s a bit paradox, but Icelanders love to camp, it doesn´t mater what the weather is like. Young people love to hang out by driving around in a car and getting some ice-cream, ride horses  and of course let´s not forget the ton´s of music festivals they have!

Možno to znie trošku ako paradox – aspoň mňa to teda celkom prekvapilo – ale ľudia tu milujú kempovať, nezáleží na počasí. Mladí teenageri zabíjajú čas vozením sa v aute, jedením zmrzliny,jazdením na koňoch a cez leto sa tu konajú tony hudobných festivalov (kto by to bol povedal?)

20160929_165501
So.. we tried to act Icelandic.. / Dali sme si aj zmrzku keď už bolo tých krásnych letných 8 °C
20160929_161056
Streets of Reykjavík / ulice Reykjavíku
20160929_135246
Famous sculpture in Reykjavík by the ocean. / Slávna socha na pobreží Reykjavíku
20160929_114956
Harpa, the Icelandic Opera House. / Vitaj v Harpe

2 myšlienky na “Hello from the Elves / Zdravia ťa škriatkovia priamo z Islandu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s