Zdravia ťa škriatkovia priamo z Islandu

Vieš čo milujem? Keď mám možnosť počas cestovania spoznať lokálnu kultúru trochu viac do hĺbky, ako iba z internetu. Šťastie som mala aj na Islande, kde sme mali možnosť ochutnať ich kuchyňu, nahliadnuť do kultúry, dozvedeli sme sa čo robia vo voľnom čase, a ukončili sme to jedením žraločieho mäsa (po ktorom by si si mal dať ich typický alkohol Brennivin. Žraločie mäso by som sama od seba znovu nikdy nejedla, ale ochutnať by si to mal určite.)

20160929_142932
Známy kostol Hallgrímskirkja v Reykjavíku
20160929_144722
Výhľad z kostola Hallgrímskirkja v Reykjavíku
20160929_144545
Výhľad z kostola Hallgrímskirkja v Reykjavíku

 Vianoční škriatkovia?

Vianoční “škriatkovia” (alebo Christmas Yules), sú verziou Santa Clausa. Islanďania začínajú oslavovať Vianoce 13 dní pred 24-tým decemberom. Deti si očistia topánky trinásť dní pred Vianocami  a dajú ich do okna (Je to proste “náš” slovenský mikulášsky systém s tým rozdielom, že oni majú “Mikuláša” trinásť dní po sebe. Počas týchto trinástich dní, každú noc jeden z trinástich škriatkov navštívi deti (Každý deň iný škriatok, majú ich trinásť) . Dobré deti dostanú sladkosť a tí menej dobrí… nuž, zemiak.

the-icelandic-yule-ladsIslandský život som mala možnosť spoznať aj vďaka rodine, u ktorej som strávila jeden večer. Najlepší a najjednoduchší spôsob, ako sa dozvedieť o krajine najviac, je sa spoznať s domácimi. Islanďania vlastnia tiisíííííce strašidelných príbehov o škriatkoch, deťoch a ženách. Ak budeš mať možnosť, určite sa nezabudni spýtať aspoň na jeden príbeh. “Storyčká” sú dosť morbídne,sú o zomieraní a vraždení, ale je to veľká časť ich kultúry. Ver mi, s radosťou ti porozprávajú.

dsc_0799
ulice Reykjavíku


Národné jedlo

Pred tým, ako toto začneš čítať, sa pozri na obrázok pod textom. Nájdeš tam skoro všetky typické jedlá (okrem ovčej hlavy, tá tam nie je). V zadu vidíš dve fľašky – áno je to alkohol a nie, moc dobrý nie je (ak ho chceš vyskúšať prídi ma navštíviť, ešte stále ho mám doma). Biely alkohol Brenninin je ten, s ktorým sa zapíja žraločie mäso, a druhý – Tópas, ktorý viac než sladký, a chutí ako jeden z ich typických sladkostí)
Na pravej strane, tie biele “vecičky” na tanieri, je sušená ryba (ak sa zdravo stravuješ a chceš proteíny, začni jesť sušenú rybu).
Pri sušenej rybe je malá uzavretá nádobička, s kúskami mäsa. To je náš slávny žralok. Zatvorené to je z dôvodu, že má veľmi výraznú vôňu.
Sú tu ešte dve veci, ktoré na obrázku nenájdeš. Typická polievka – ktorá je z ovčieho mäsa zemiakov, a ešte nezabudnime na ovčiu hlavu – ktorá sa ale väčšinou používa už iba na dekoráciu.

20160926_144614

Voľný čas

Možno to znie trošku ako paradox – aspoň mňa to teda celkom prekvapilo – ale ľudia tu milujú kempovať, nezáleží na počasí. Mladí teenageri zabíjajú čas vozením sa v aute, jedením zmrzliny,jazdením na koňoch a cez leto sa tu konajú tony hudobných festivalov (kto by to bol povedal?)

20160929_165501
Dali sme si aj zmrzku keď už bolo tých krásnych letných 8 °C
20160929_161056
ulice Reykjavíku
20160929_135246
Slávna socha na pobreží v Reykjavíku
20160929_114956
Vitaj v Harpe

3 myšlienky na “Zdravia ťa škriatkovia priamo z Islandu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s